«Χ»άρισε τη νίκη η Λεβερκούζεν

Η Νυρεμβέργη αναδείχθηκε ισόπαλη εντός έδρας με την Λεβερκούζεν με σκορ 1-1, σε έναν αγώνα χωρίς ιδιαίτερες φάσεις, ούτε πολλά γκολ, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος.

Η Λεβερκούζεν, αν και προηγήθηκε με τον Χάβερτς δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο και μοιράστηκε τον έναν βαθμό της ισοπαλίας. Οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην 15 θέση με 11 βαθμούς, ενώ η Λεβερκούζεν έχει 15 βαθμούς και βρίσκεται στην 11η θέση.

Στο 11’ λεπτό της αναμέτρησης, ο Βαντερ σούταρε για την Μπάγερ Λεβερκούζεν μετά από μια επαναφορά της μπάλας, όμως η μπάλα χτυπησε το δοκάρι.

Αρκετά λεπτά αργότερα στο 30’ ήρθε η επόμενη καλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους και το γκολ με τον Χαβερτς, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ στο δεξί δοκάρι και έκανε το 0-1.

Στο 38’ Κούμπο για τους γηπεδούχους βρήκε λίγο χώρο έξω από την περιοχή, πήρε τη μπάλα και έκανε μια προσπάθεια προς το τέρμα. Ο τερματοφύλακας όμως την σταμάτησε, ενω πήγαινε προς το αριστερό δοκάρι.

Με το δεξί ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για την Νυρεμβέργη και στο 56΄ο Μαργκάιτερ πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή, βρέθηκε σε καλή θέση, έκανε ένα σουτ και κατάφερε να ισοφαρίσει κάνοντας το 1-1.

Στο 65’ μία ωραία πάσα βρήκε τον Κορ της Λεβερκούζεν στον κενό χώρο, αυτός σούταρε στο κέντρο της εστίας, αλλά ο Μπρέντλοου αρνείται με μια ωραία απόκρουση.

Τελευταία χρονικά αλλά και στον αγώνα φάση ήταν στο 88’ με τον Άνταμ Ζρέλακ που πήρε το ριμπάουντ αλλά η μπάλα πήγε στην κάτω δεξιά γωνία, αλλά ο κίπερ της Λεβερκούζεν την κράτησε εκτός εστίας με μια εκπληκτική επέμβαση.

Νυρεμβέργη: Μπρεντλοου,Γκοντεν, Μαργκριτερ, Μουλ,Λέιμολντ,Κερκ(76΄Μαρτινεθ), Μπερενς, Πετρακ( 46΄ Ερας),Βουρα,Ισακ,Κουμπο(46΄Ζρελακ)

Λεβερκούζεν: Ραντεκι, Γεντβάι, Μπεντρερ Σ.( 46΄Βέντελ), Μπεντρερ Λ., Ντρακοβιτς, Αρανγεζ,Κορ(79΄Αλαριο), Μπραντ(66΄Μπέιλι),Χαβερτς,Μπελαραμπι, Βολαντ