“Χ”άρισε βαθμούς η Τσέλσι

Η Τσέλσι δεν μπόρεσε να περάσει το εμπόδιο της Μπέρνλι, καθώς ήρθαν ισόπαλες με 2-2 στο «Στάνφορντ Μπρίτζ» για το 35η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, φτάνοντας τους 67 βαθμούς και στην 4η θέση.

Μόλις στο 8ο λεπτό η Μπέρνλι προηγήθηκε με τον Χέντρικ, όμως οι «μπλε» δεν άργησαν να αντιδράσουν και στο 12’ ο Αζάρ βρήκε τον Καντέ, ο οποίος έστειλε τα μπάλα στα δίχτυα και ισοφάρισε σε 1-1.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ιγκουαΐν έβαλε μπροστά στο σκορ την Τσέλσι, βρέθηκε μπροστά στην εστία με την μπάλα και από εκείνο το σημείο ήταν αδύνατο να αστοχήσει. Το σουτ που έκανε πήγε ψηλά στο δεξί κάθετο δοκάρι και μέσα για το 2-1. Το παιχνίδι έφερε στα ίσια  ο Μπαρνς στο 24’ για το τελικό 2-2.

Η  Τσέλσι είχε την κατοχή της μπάλας αλλάζοντας κοντινές πάσες, περιμένοντας την αντίπαλη άμυνα να “ανοίξει”, ώστε να την χτυπήσει στην αντεπίθεση.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν μπόρεσε κανείς να βρει το γκολ με μοναδική καλή ευκαιρία για τους Λονδρέζους στο 69’ με τον Αθπιλικουέτα όμως ο κιπερ της Μπέρνλι πραγματοποίησε μια τρομερή επέμβαση κρατώντας ως έχει το σκορ.

Σκόρερ: 12’ Καντέ, 14’ Ιγκουαΐν/ 8’ Χεντρικ, 24’ Μπαρνς

Τσέλσι: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Λουίζ, Έμερσον, Καντέ(46’ Κόβατσιτς), Ζορζίνιο, Λοφτους Τσικ, Χάντσον Οντόι(41’ Πέντρο), Ιγκουαΐν(77’ Ζιρού), Αζάρ

Μπέρνλι: Χιτον, Τέιλορ, Μι, Ταρκόφσκι, Λοουτον, Μσνέιλ, Κορκ, Γουέστγουντ, Χεντρικ, Γουντ, Μπαρνς