Τσέλσι για μεγάλα πράγματα φέτος!

Νίκη με 3-1 πέτυχε η Τσέλσι κόντρα στη Μπράιτον, δείχνοντας από την πρεμιέρα της Premier League για το τι πρόκειται να επακολουθήσει.

Δίκαιη νίκη με 3-1 πέτυχε η Τσέλσι στο “Amex Stadium” στην έδρα της Μπράιτον στο τελευταίο χρονικά ματς της 1ης αγωνιστικής της Premier League.

Σκόρερ για τους “μπλε” ήταν ο Ζορζίνιο από την άσπρη βούλα και οι Τζέιμς και Ζουμά, ενώ για τους γηπεδούχους ο Τροσάρ.

Οι Βέρνερ και Χάβερτς έκαναν ντεμπούτο στην Premier League με τη φανέλα της Τσέλσι, ενώ στον αντίποδα, για πρώτη φορά σε επίσημο ματς για λογαριασμό της Μπράιτον αγωνίστηκε ο Άνταμ Λαλάνα.

Με αυτούς τους τρεις πόντους που παίρνει, η Τσέλσι γίνεται η τρίτη ομάδα στην ιστορία της Premier League που φτάνει στους 2.000 πόντους, μετά από τις Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Άρσεναλ.

Αν και η Μπράιτον είχε την κατοχή της μπάλας τα πρώτα 20 λεπτα και οι παίκτες της είχαν κερδίσει τις περισσότερες μονομαχίες, η Τσέλσι ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ.

Στο 23’ ο Βέρνερ κέρδισε πέναλτι υπέρ των μπλε, σε ανατροπή του από τον γκολκίπερ της Μπράιτον, Ράιαν. Ο Ζορζίνιο ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας, ενώ ο κίπερ των γηπεδούχων έπεσε στα αριστερά.

Ο Ζορζίνιο μετράει πλέον 8 γκολ με ισάριθμες εκτελέσεις πέναλτι, με τη φανέλα της Τσέλσι σε όλες τις διοργανώσεις, εκ των οποίων οι 5 είναι στην Premier League.

Μετά την επίτευξη του γκολ οι γηπεδούχοι είχαν κερδίσει μέτρα στο γήπεδο και προσπαθούσαν να δημιουργήσουν φάσεις, έχοντας και την πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι. Στο 35’ ο Αλζάτε βρήκε χώρο εκτός περιοχής και έκανε το δυνατό σουτ, αλλά ο Κέπα απέκρουσε ενστικτωδώς.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων πριν την ανάπαυλα ο Βέρνερ μπήκε στην περιοχή, επιχείρησε να στείλει τη μπάλα στην κλειστή γωνία του Ράιαν από πλάγια θέση, με τον κίπερ της Μπράιτον να αποκρούει σε κόρνερ με δυσκολία.

Με το πόδι στο γκάζι ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η Μπράιτον και μόλις στο 54’ έκανε το 1-1 κόντρα στην Τσέλσι με μακρινό σουτ του Τροσάρ που έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Κέπα.

Δυο λεπτά κράτησαν οι πανηγυρισμοί για τους γηπεδούχους, καθώς η Τσέλσι ξαναπήρε κεφάλι στο σκορ, μέσα σε μόλις δύο λεπτά αφότου δέχτηκε την ισοφάριση. Ο Τζέιμς με ένα υπέροχο γκολ, διαμόρφωσε το 1-2, όταν εξαπέλυσε έναν κεραυνό με το δεξί και έστειλε τη μπάλα στο ‘Γ” της εστίας του Ράιαν.

Οι Λονδρέζοι διεύρυναν την διαφορά και πήραν αέρα δύο τερμάτων στο 66’. Ο Ζουμά έκανε το σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα βρήκε στο πόδι του Γουέμπστερ, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-3.

Λίγο πριν την λήξη ο Κεπα αποχώρισε τραυματίας με τον Αθπιλικουέτα να παίρνει την θέση του κάτω από το τέρμα.

Σκόρερ: 54′ Τροσάρ / 23′ πεν. Ζορζίνιο, 56′ Τζέιμς, 66′ Ζουμά

Μπράιτον: Ράιαν, Γουάιτ (79’ Γκρος), Γουέμπστερ, Ντανκ, Λάμπτεϊ, Λαλάνα (45’ Κόνολι), Μπισουμά, Αλσάτε (77’ Γιάχανμπας), Μαρτς, Τροσάρ, Μοπέ

Τσέλσι: Κέπα (85’ Αθπιλικουέτα), Τζέιμς, Κρίστενσεν, Ζουμά, Αλόνσο, Λόφτους-Τσικ (66’ Μπάρκλεϊ) , Ζορζίνιο, Καντέ, Χάβερτς (80’ Χάντσον-Οντόι), Βέρνερ, Μάουντ