Τσέλσι- Τότεναμ: Νικητές στο ντέρμπι του Λονδίνου οι ”μπλε”

Άλλη μια καλή εμφάνιση για την Τσέλσι με τον Τούχελ στο τιμόνι, μια ανάσα από την πεντάδα οι ”μπλε”

Η Τσέλσι επικράτησε με 0-1 της Τότεναμ στο Tottenham Hotspur stadium και πήρε το λονδρέζικο ντέρμπι, στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής της Premier League.

Η Τσέλσι μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και διατήρησε το βελτιωμένο προφίλ που απέκτησε μετά τον ερχομό του Τούχελ. Παρόλο που το ντέρμπι είχε αρκετές ευκαιρίες, ένα πέναλτι έκρινε τον νικητή και αυτόν που έφτασε ακόμα πιο κοντά στην πεντάδα του βαθμολογικού πίνακα.

Ένα σκληρό μαρκάρισμα στο 24′ λεπτό εντός της περιοχής της Τότεναμ έφερε τον Ζορζίνιο στο σημείο του πέναλτι και με δυνατό πλασέ στη δεξιά γωνία κέρδισε τον Γιορίς, ο οποίος διάλεξε σωστή γωνία και λίγο έλειψε να γίνει ήρωας.

Η καλύτερη φάση για τους φιλοξενούμενους ήταν ένα σουτ του Μάουντ στη δεξιά γωνία του Γιορίς, όμως ο Γάλλος κίπερ έκανε μια εξαιρετική απόκρουση.

Η Τότεναμ απείλησε τελευταία φορά στο 88′ λεπτό με τον Βινίσιους, όμως η κεφαλιά του επιθετικού πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Μεντί.

Οι δύο ομάδες ισοβαθμούσαν στην έβδομη θέση με 33 βαθμούς πριν το ματς, όμως η νίκη των ”μπλε” τους ανέβασε στην έκτη θέση με 36 βαθμούς και μόλις στο -2 από την πέμπτη Γουέστ Χαμ. Η Τότεναμ έμεινε όγδοη και έχει από πάνω της και την Έβερτον και την Τσέλσι που ισοβαθμούν.

Κίτρινες: Αλντερβάιλερντ, Χόιμπιερηκ, Πούλισιτς, Καντέ, Αθπιλικουέτα

Σκόρερ: 24′ Ζορζίνιο

Τότεναμ (Μουρίνιο): Λιορίς, Οριέ, Αλντερβάιλερντ, Ντάιερ, Ντέιβις, Σισοκό, Χόιμπιεργκ, Μπέρχβαϊν (69′ Μόουρα), Ντομπελέ (69′ Λαμέλα), Σον, Βινίσιους

Τσέλσι (Τούχελ): Μεντί, Αθπιλικουέτα, Σίλβα (36′ Κρίστενσεν), Ριούντιγκερ, Τζέιμς, Ζορζίνιο, Κόβατσιτς (74′ Καντέ), Αλόνσο, Μάουντ, Οντόι (65′ Πούλισιτς), Βέρνερ