«Χ»ωρίς αφεντικό έμεινε η πόλη του Σέφιλντ

Για την 17η αγωνιστική της Τσάμπιονσιπ, το 130ο τοπικό ντέρμπι του Σέφιλντ η Γιουνάιτεντ κόλλησε στην λευκή ισοπαλία 0-0 με την Σέφιλντ Γουένσντεϊ στο «Μπράμαλ Λέιν».

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα με αποτέλεσμα να απειλήσουν πρώτοι με τον Φλεκ στο 4΄, αλλά ο Ντόουσον αποσιώπησε τον κίνδυνο. Λίγα λεπτά αργότερα ο Φοξ έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενους .

Στο 14΄ο Ντάφι κέρδισε πέναλτι από τον Φοξ, ο Μακ Κόλντριν εκτέλεσε όμως έχασε την ευκαιρία για το γκολ, καθως ο Ντόουσον απέκρουσε εξαιρετικά. Στην συνέχεια ο Φλέτσερ πήγε να κάνει αισθητή την παρουσία του, όμως κόπηκε από την οργανωμένη άμυνα. Οι «λεπίδες» πίεζαν αλλά δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν σοβαρό  κίνδυνο στην εστία του Ντοουσον ο οποίος ήταν εξαιρετικός.  Το 0-0 συνόδευσε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ είχε την κατοχή αλλά υστερούσε σε τελική προσπάθεια. Οι «κουκουβάγιες» άντεξαν την πίεση έχοντας δυο καλές ευκαιρίες να κλέψουν το τρίποντο με τον Ματιας στο 80΄ και Φοξ με την άμυνα των γηπεδούχων να αντιδρά. Το σφύριγμα της λήξεις βρήκε τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τον πρώτο βαθμό μετά από τέσσερις διαδοχικές ήττες, ενώ  η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ να είναι προσωρινά στην κρυφή με 30 βαθμούς ισοβαθμώντας με την Λιντς.