Χωρίς εκπλήξεις συνεχίστηκε το κύπελλο Ιταλίας

Σκληρές αναμετρήσεις και πλούσιο θέαμα μας προσέφερε η σημερινή ημέρα για τον τέταρτο γύρο του ιταλικού κυπέλου.

Αρχής γενομένης από την Νοβάρα όπου η ομώνυμη ομάδα απέκλεισε με 3-2 την ομάδα της Πίζας. Το σκορ άνοιξαν στο 16′ οι φιλοξενούμενοι με τον Μαρκόνι με την Νοβάρα να απαντάει άμεσα στο 22′ με τον Περάλτα και να πετυχαίνει την ανατροπή στο 53′ με τον Μπόουβ. Η ομάδα της Πίζας έφερε το ματς πάλι στα ίσια με τον Λίσι στο 72′. Ο Μανκόνι όμως ήταν αυτός που έγραψε το φινάλε της αναμέτρησης με ενα “buzzer beater” τέρμα!

Στην συνέχεια μεταφερόμαστε στην Σασσουόλο όπου η ομάδα πρώτης εθνικής κατηγορίας τα βρίσκει σκούρα απέναντι στην Κατάνια τρίτης κατηγορίας, καταφέρνοντας όμως να αποφύγει έναν αναπάντεχο αποκλεισμό(2-1). Σκόρερ για τους γηπεδούχους χρίστηκαν οι Μάγειρες(14′) και Λοκατέλι(80′) με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν προσωρινά στο 40 με τον 21χρονο Κροάτη φορ, Φραν Μπρόντιτς.

Η ημέρα έκλεισε στην Βερόνα με την Κίεβο να ηττάται με 1-2 από την Κάλιαρι για δεύτερη φορά την φετινή σεζόν(η πρώτη ήταν για το πρωτάθλημα). Ο Σερί άνοιξε το σκορ πριν καν συμπληρωθούν δέκα λεπτά στην αναμέτρηση(8′) με τον Περί να ισοφαρίζει έπειτα από δέκα λεπτά(18′). Το τέρμα της πρόκρισης που δικαιούνταν οι φιλοξενούμενοι πέτυχε ο Φάμπιο στο 68′.