«Χωρίς φρένο» ΗΠΑ και Γαλλία, οριακά νίκησαν Αργεντινή και Σερβία

Η δράση στο Παγκόσμιο Κύπελλο συνεχίστηκε και σήμερα. Το προγραμμα περιείχε πολλές εκπλήξεις, αλλά και εμφατικές νίκες.

ΓΚΡΟΥΠ Α

Η υπερδύναμη των Ηνωμένων Πολιτειών απέδειξαν την δυναμικότητα τους ρίχνοντας «100αρα» στη Λιθουανία (102-84)! Κέιντ Κάνιγκαμ και Ταϊρίς Χέιλμπαρτον σκόραραν από 21 και βοήθησαν την ομάδα τους να πάρει τη δεύτερη διαδοχική νίκη στο τουρνουά.

Απο την άλλη η Νέα Ζηλανδία κατάφερε να πάρει την νίκη κόντρα στη Σεναγάλη με σκορ 66-64, έπειτα από μια τρομερή ανατροπή 15 πόντων στην τελευταία περίοδο.

ΓΚΡΟΥΠ Β

Το Μάλι συνεχίζει να αφήνει με ανοιχτό το στόμα το κοινό! Η αφρικανική ομάδα υπέταξε και τους Παγκόσμιους πρωταθλητές Καναδούς με 71-70 και μετράει πλέον 2 στα 2! Ο Κίον Χίλτον με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ ξεχώρισε για τους νικητές.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Λετονία συνεχίζει να απογοητεύει, καθώς ηττήθηκε και πάλι, αυτή τη φορά από την Αυστραλία με σκορ 81-52! Εξαιρετικός με νταμπλ νταμπλ (15 πόντοι-10 ριμπάουντ) ο Κάιλ Μπάουεν.

ΓΚΡΟΥΠ Γ

Η Ελλάδα δεν έδειξε το καλό της πρόσωπο και γνώρισε την ήττα από τη Ρωσία με σκορ 83-75, στο δεύτερο ματς της στο Παγκόσμιο Κύπελλο U19, που διεξάγεται στη Κρήτη. Η Εθνική ”πλήρωσε” το κακό πρώτο δεκάλεπτο και στη συνέχεια βελτιώθηκε, χωρίς όμως να μπορέσει να μπει ουσιαστικά στο παιχνίδι.

Μια άνετη νίκη πήρε η Αργεντινή στο Παγκόσμιο Κύπελλο U19, καθώς επικράτησε των Φιλιππίνων με 77-72. Οι παίκτες του Σέιγκορμαν έκαναν το 2/2 στον όμιλο της Ελλάδας, μετά και τη νίκη επί της Ρωσίας (86-84) στην πρεμιέρα. Ο Γκιορδάνο ήταν πρώτος σκόρερ με 18 πόντους κι ακολούθησαν οι Φαραμπέλο και Ρέγιες με 15 έκαστος.

ΓΚΡΟΥΠ Δ

Στον τέταρτο και τελευταίο όμιλο η Γαλλία και Σερβία συνέχισαν με νίκες, πριν τη μεταξύ τους αναμέτρηση, που θα κρίνει τη πρωτιά. Οι Γάλλοι έκαναν πλάκα στην αδύναμη Κίνα, την οποία και διέλυσαν με 119-56, με επτά συνολικά παίκτες να είναι ”διψήφιοι”! Όσο για τους Σέρβους, δυσκολεύτηκαν παρά πολύ απέναντι στο Πουέρτο Ρίκο (75-74), το οποίο έχασε την ευκαιρία στο φινάλε να ”κλέψει” τη νίκη! Φίλιπ Πετρούσεφ με 23 και Μάρκο Πετσάρσκι με 21 ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Η τρίτη και τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων θα διεξαχθεί τη Τρίτη (2/7).