Χωρίς να πείσει, πέρασε από τον Βόλο ο Ατρόμητος

Ο Ατρόμητος χωρίς να εντυπωσιάσει, έφυγε με το τρίποντο από τον Βόλο, νικώντας με 2-3, για την 5η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τα δυο γκολ του Τόρες (7’,36), για να φτάσουν στην ανατροπή οι Περιστεριώτες με τους Ανδρούτσο, Μανούσο (πεν) και Γιακουμάκη.

Η ομάδα του Περιστερίου προβλημάτισε για ακόμη ένα παιχνίδι με την απόδοση και την εικόνα της, αλλά κατάφερε να πετύχει τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της.

Πλέον o Ατρόμητος βρίσκεται στην 8η θέση με 8β, ενώ ο Βόλος στην 6η θέση με 9β.

O αγώνας:

Ο Βόλος μόλις στο 7ο λεπτό άνοιξε το σκορ, με μακρινό σουτ του Τόρες, ο οποίος έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους (0-1).

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες δεν είχαν καλό ρυθμό και έκαναν αρκετά λάθη.

Παρόλ’ αυτά οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε δεύτερο τέρμα στο 36ο λεπτό. Ο Τόρες πήρε τη μπάλα πίσω από το κέντρο, πέρασε όποιον βρήκε, φτάνοντας ανενόχλητος απέναντι από τον Μανδά και με εύστοχο πλασέ, έκανε το 2-0.

Τρία λεπτά αργότερα ο Ατρόμητος κατάφερε να μειώσει σε 2-1, μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Ανδρούτσου, μέσα στη περιοχή, σούταρε, νικώντας τον Γκαραβέλη.

Η ομάδα του Περιστερίου έφτασε στην ισοφάριση πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Από υπόδειξη του VAR, o Ατρόμητος κέρδισε πέναλτι, μετά από ανατροπή του Δημόπουλου στον Γούτα. Ο Μανούσος ανέλαβε την εκτέλεση, κάνοντας το 2-2 στο 44’.

Στο 45+3 ο Βόλος έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα. Μετά από κόρνερ, ο Μάντζης πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος, αν και η ομάδα του Βόλου πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, ο Ατρόμητος κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή.

Στο 62ο λεπτό ο Μανούσος με ωραία ψηλοκρεμαστή μπαλιά, βρήκε στην περιοχή τον Γουκουμάκη, ο οποίος απέναντι από τον Γκαραβέλη, πλάσαρε εύστοχα, για το 2-3.

Στη συνέχεια, ο Ατρόμητος κατάφερε άνετα να κρατήσει τη νίκη, με τον Βόλο να μην μπορεί να απειλήσει τους φιλοξενούμενους και να δέχεται την ήττα.

Κίτρινες: Μπασόνγκ, Δημόπουλος, Λύρατζης – Γούτας, Μπαένα, Ρισβάνης

Βόλος (Φεράντο): Γκαραβέλης, Λύρατζης, Δημόπουλος (67’ Διαμαντής), Μπασόνγκ, Φεράρι, Τσοκάνης, Μπαλογιάννης, Ατιγιάτ (58’ Γέντρισεκ), Μουνίθ (66’ Μυστακίδης), Τόρες, Μάντζης

Ατρόμητος (Αναστασίου): Μανδάς, Κιβρακίδης, Γούτας, Ρισβάνης, Κατράνης, Μπαένα, Χαρίσης, Ανδρούτσος, Γιακουμάκης (86’ Ενσικουλού), Μανούσος (73’ Γκάλο), Ρόσα (66’ Ουγκράι)