(Χ)ωρίς νικητή Σεβίλλη- Μπιλμπάο και Βαγιαδολίδ- Λεγκανές

Για τη 19η αγωνιστική της La Liga, η Αθλέτικ Μπιλμπάο απέδρασε με την ισοπαλία από το Ramon Sanchez Pizjuan και την έδρα της Σεβίλλη, ενώ Βαγιαδολίδ και Λεγκανές μοιράστηκαν τους βαθμούς.

Σεβίλλη- Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-1

Η Σεβίλλη φιλοξένησε την Αθλέτικ Μπιλμπάο και κόλλησαν στο 1-1. Η Σεβίλλη σπατάλησε το πρώτο ημίχρονο,  καθώς οι φιλοξενούμενοι ήταν σαφώς πιο παθιασμένοι και κατάφεραν να προηγηθούν.

Στο δεύτερο μέρος, οι “Σεβιγιάνοι” ήταν πολύ ανώτεροι, είχαν δύο δοκάρια, ισοφάρισαν, αλλά δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή που τόσο έψαχναν. Οι γηπεδούχοι άξιζαν σίγουρα το τρίποντο με βάση την εικόνα του δευτέρου 45λεπτου, αλλά έμειναν τελικά με το βαθμό της ισοπαλίας.

Ο Κάπα έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 15’. Ο Μαρτίνεθ έδιωξε τη μπάλα σημαδεύοντας παράλληλα τον Κάπα, αυτός κατέβασε υποδειγματικά, μπήκε στη περιοχή και με το εξωτερικό του παπουτσιού του, νίκησε τον Βάτσλικ (0-1).

Ο Νούνιεθ ισοφάρισε για χάρη της αντίπαλης ομάδας στο 60’. Ο Οκάμπος εντός περιοχής, πρόλαβε τη μπάλα πριν περάσει την τελική γραμμή, την γύρισε στη μικρή περιοχή και με το τάκλιν που έκανε ο Νούνιεθ, την έστειλε στα δίχτυα του συμπαίκτη του, Σιμόν (1-1).

Κίτρινες: Καρίσο (31’), Κάπα (71’), Οκάμπος (77’), Λόπεθ (84’), Νούνεθ (85’), Μαρτίνεθ (87’)

Σεβίλλη (Λοπετέγκι): Βάτσλικ, Καρίσο (46’ Εσκουδέρο), Κάρλος, Κούντε, Νάβας, Μπανέγκα, Φερνάντο, Ζόρνταν, Τόρες (46’ Ντε Γιονγκ), Ελ Χανταντί (82’ Βάσκεζ), Οκάμπος

Αθλέτικ Μπιλμπάο (Γκαριτάνο): Σιμόν, Μαρτίνεθ, Νούνιεθ, Άλβαρεθ, Μπουρσίχε, Βέσγκα, Ντ. Γκαρθία, Ρ. Γκαρθία, Κάπα, Κόντρο (70’ Βιγιαλίμπρε), Γουίλιαμς (73’ Λόπεθ)

Βαγιαδολίδ- Λεγκανές 2-2

Βαγιαδολίδ και Λεγκανές μοιράστηκαν τους βαθμούς στο Estadio Jose Zorrilla, με το τελικό σκορ στο 2-2.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά μοιρασμένο και παρότι τα τρία γκολ μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο, το δεύτερο μέρος ήταν αυτό που είχε τις περισσότερες φάσεις. Και οι δύο σύλλογοι είχαν ευκαιρίες στο τέλος του αγώνα για να πάρουν το τρίποντο, δίχως να το επιτύχουν.

Ο Μπρέθγουαϊτ άνοιξε το σκορ στο 4’. Υποδειγματική αντεπίθεση με τον Εν-Νεσίρι, βρήκε με πολύ καλή παράλληλη πάσα τον Μπρέθγουαϊτ και αυτός πλάσαρε εύστοχα τον Μάσιπ (0-1).

Ο Ουνάλ ισοφάρισε άμεσα (8’). Ο Γκουαρδιόλα κατέβασε εντός περιοχής μια μακρινή πάσα, γύρισε στον Ουνάλ και εκείνος με προβολή, πρόλαβε τον Κουελάρ και έκανε το 1-1.

Ο Μέσα έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 13’. Από σέντρα που έγινε, η μπάλα κόντραρε, στρώθηκε στον Μέσα και εκείνος την έστειλε στα δίχτυα (1-2).

Στο 79’, ο Ουνάλ ισοφάρισε ξανά και διαμόρφωσε το τελικό 2-2. Ο Σαλίσου σέντραρε από αρκετά μακριά, αλλά κατάφερε να βρει το κεφάλι του Τούρκου επιθετικού και αυτός με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, αλλά και της ομάδας του, χάρισε το βαθμό της ισοπαλίας στους γηπεδούχους (2-2)

Κίτρινες: Σίλβα (7’), Μέσα (58’), Αλκαράθ (68’), Γκουαρδιόλα (86’), Ουνάλ (90’)

Βαγιαδολίδ (Σέρχιο): Μάσιπ, Μογιάνο (59’ Μιχέλ), Σαλίσου, Κίκο, Αντονίτο (90+2’ Έρβιας), Βίγια (58’ Ραμίρεθ), Φερνάντεθ, Αλκαράθ, Πλάνο, Γκουαρδιόλα, Ουνάλ

Λεγκανές (Αγκουάιρ): Κουελάρ, Ροντρίγκες, Σίλβα, Ομερούο (84’ Ταρίν), Αβαζιέμ, Ρόζαλες (86’ Γκαρθία), Πέρεθ, Μέσα, Όσκαρ (80’ Καρίγιο), Εν-Νεσίρι, Μπρέθγουαϊτ