“Χ”ώρισαν τους βαθμούς Χέρτα και Σάλκε

Την αυλαία της 19ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα άνοιξε η αναμέτρηση της Χέρτα με την Σάλκε στο Βερολίνο. Οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν σε κάθε τομέα με το τελικό αποτέλεσμα στο 2-2 να μοιάζει ως το πιο δίκαιο αποτέλεσμα.

Δύο φορές κατάφεραν και προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι ενώ οι γηπεδούχοι κι αυτοί με την σειρά τους δύο φορές έφεραν το ματς στα ίσια. Κονοπλιάνκα(17′) και Ουθ(44′) σκόραραν για την Σάλκε ενώ για την Χέρτα σκόρερ χρίστηκαν οι Γκρούχιτς(39′) και Ιμπίσεβιτς(45’+4). Και τα τέσσερα γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο.

Το τελικό αποτέλεσμα βρίσκεται την ομάδα του Βερολίνου στην 7η θέση με 27 βαθμούς ενώ η Σάλκε πιο πίσω στην 12η με 22 βαθμούς.