Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ: “Δεν ήμασταν καλοί και παίξαμε άσχημα”

Οι δηλώσεις του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ μετά την ήττα του Ολυμπιακού από τον Παναθηναϊκό.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ, μίλησε στη συνέντευξη Τύπου μετά το τέλος της αναμέτρησης με τον Παναθηναϊκό (1-3) στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ:

Δεύτερο σερί αρνητικό αποτέλεσμα για την ομάδα, μετά από το 70′ έδειχνε ο Ολυμπιακός ότι δεν μπορεί να γυρίσει το ματς, τι φταίει για αυτό;
Είναι αλήθεια ότι παίξαμε άσχημα και δεν ήμασταν καλοί. Η αμυντική μας λειτουργία έχει πρόβλημα, αυτό το είχαμε από την αρχή όχι από το 70′ παρά το γεγονός ότι σκοράραμε πρώτοι δεν παίζαμε ούτε σε εκείνο το σημείο καλά. Υπάρχουν παίκτες στην άμυνα για να αμυνθούν, αλλά ο ένας επιθετικός δείχνει ότι μπορεί να μας βλάψει. Έχουμε παίκτες στην περιοχή μας, αλλά κάθε φορά που κάνει ο αντίπαλος μία επίθεση καταφέρνει να σκοράρει. Αυτό έγινε και με τη Μακάμπι και τον Παναθηναϊκό και οι αντίπαλοί μας έδειξαν ότι είναι καλύτεροι από εμάς.

Συζητώντας με τον κ. Τερίμ συμφώνησε πως το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε πάλι να τελειώσει τις φάσεις που δημιούργησε, ενώ στην άμυνα δέχτηκε εύκολα γκολ, που αποδίδετε την έλλειψη ουσίας και αποτελεσματικότητας σε άμυνα και επίθεση;
Στο ελληνικό πρωτάθλημα υπάρχει μεγάλη διαφορά σε κάποιες ομάδες. Είναι αλήθεια ότι στα πρώτα παιχνίδια που κερδίσαμε όπως απέναντι στον ΠΑΟΚ παίξαμε καλύτερα, όμως στα τελευταία παιχνίδια που χάσαμε τα χάσαμε γιατί αγωνίστηκαν καλύτερα από εμάς. Όπως είπε και ο προπονητής του Παναθηναϊκού, ήταν αποτελεσματικός σε όλες τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Συμφωνώ ότι παίζουν ρόλο οι λεπτομέρειες, όπως στο 1-1 είχαμε μία ξεκάθαρη ευκαιρία με τον Ναβάρο για το 2-1, αλλά η μπάλα πήγε άουτ και αμέσως μετά έγινε το 1-2. Στη συνέχεια δεν μπορέσαμε να αντικρούσουμε το παιχνίδι του Παναθηναϊκού.

Καλύψατε μία μεγάλη διαφορά στο πρωτάθλημα, αλλά τώρα είναι και πάλι πίσω, ποιες πιστεύετε είναι οι ελπίδες της ομάδας;
Φυσικά και υπάρχει περιθώριο να καλύψουμε τη διαφορά. Μένουν εννέα παιχνίδια για να παίξουμε με όλους και θα έχουμε τις ευκαιρίες μας, αλλά θα πρέπει να τις εκμεταλλευτούμε και να μπορέσουμε να βελτιωθούμε. Στο επόμενο ματς θα έχουμε απέναντί μας την ΑΕΚ και θα έχουμε μπροστά μας 15 ημέρες για να δουλέψουμε και να διορθώσουμε τα λάθη μας. Θα πρέπει να εκμεταλλευτούμε τη διακοπή αυτή που έχουμε μπροστά μας για την Εθνική και έχουμε αρκετό δρόμο ακόμη μπροστά μας για να εκμεταλλευτούμε τις ευκαιρίες μας.