Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ: “Θέλουμε μεγαλύτερη διάρκεια”

Οι δηλώσεις του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ μετά τη νίκη του Ολυμπιακού επί της Athens Καλλιθέα.

Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη απέναντι στην Athens Καλλιθέα με 2-1 στο «Γ. Καραϊσκάκης», με τον τεχνικό της ομάδας, Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ, να τονίζει στη συνέντευξη Τύπου πως θέλει μεγαλύτερη διάρκεια από τους παίκτες του στο καλό αγωνιστικό κομμάτι της ομάδας του.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ:

Τι έγινε και ένα ματς που φαινόταν εύκολο για τον Ολυμπιακό στο δεύτερο ημίχρονο το πήρε δύσκολα;
Έχετε δίκιο αυτό συνέβη. Ξεκίνησαν όλα καλά στο πρώτο ημίχρονο και είχαμε τον απόλυτο έλεγχο ιδιαίτερα στα πρώτα 25 λεπτά, όποτε και δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες. Όμως στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξαν όλα, ο αντίπαλος μας απείλησε και έβαλε ένα γκολ που το άξιζε. Ήρθε όμως το γκολ στα τελευταία λεπτά και κερδίσαμε τον αγώνα και πρέπει να μάθουμε απ’ αυτό το παιχνίδι, να δούμε το δεύτερο ημίχρονο ώστε να διαπιστώσουμε τι έφταιξε και να δουλέψουμε ώστε να μη συμβεί ξανά.

Είδαμε όπως και στο Βόλο ένα «νεκρό» διάστημα, σε αυτό έφταιξε και η απουσία του Έσε ή είναι της περιόδου που διανύουμε και επίσης ποια είναι η κατάσταση του παίκτη;
Δεν έχουμε νέα για την κατάστασή του, θα τον εξετάσουν οι γιατροί και θα δούμε τι έχει. Είναι ήρεμος στ’ αποδυτήρια τώρα, αισθάνθηκε κάποιες ενοχλήσεις και έπρεπε να βγει. Από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου είχε αρχίσει η πτώση μας και η κακή εικόνα που είχαμε. Δεν ξέρουμε αν έφταιξε η απουσία του Έσε, σίγουρα δε βοήθησε ότι βγήκε γιατί όσο ήταν μέσα δεν είχαμε απειληθεί καθόλου και η εικόνα μας ήταν χειρότερη μετά την έξοδό του. Δεν ξέρω αν έφταιξε αυτό, αλλά σίγουρα δε βοήθησε η απουσία του από το παιχνίδι μας.

Δύο γκολ από δύο μεταγραφικά αποκτήματα, είναι στα θετικά του αγώνα και ιδιαίτερα αυτό του Γιάρεμτσουκ που ήρθε από τον πάγκο.
Σίγουρα είναι σημαντικό να βάζουμε γκολ, αλλά είμαστε όλοι εδώ. Δεν έχει σημασία αν το έβαλε κάποιος από τους καινούργιους ή τους παλιούς. Είναι σημαντικό στοιχείο ότι έχουμε παίκτες που μπορούν να σκοράρουν, αλλά όλοι όσοι βοήθησαν και σε αυτό το ματς πρέπει να βελτιωθούν. Όπως ο Βέλντε, βοήθησε στην επίθεση αλλά θα πρέπει να βελτιώσει την άμυνά του. Το ίδιο και ο Γιάρεμτσουκ ο οποίος πρέπει να βελτιώσει τη φυσική του κατάσταση, ήρθε αργά στην προετοιμασία, αλλά σίγουρα αυτό το γκολ θα βοηθήσει στην ψυχολογία του.

Είναι προτεραιότητα στις μεταγραφές που θα γίνουν να αποκτηθούν παίκτες που θα βοηθήσουν στη δημιουργία;
Είδαμε πως στα πρώτα 25 λεπτά η ομάδα ήταν πλήρης και δημιουργική, απείλησε τον αντίπαλο και είχαμε ένα ολοκληρωμένο παιχνίδι. Θέλουμε μεγαλύτερη διάρκεια. Η αγορά είναι ανοιχτή και σίγουρα μπορεί να έχουμε προσθήκες, όποιος παίκτης και να έρθει είτε δημιουργικός είτε όχι είδαμε πως ακόμη και να μείνουμε έτσι η ομάδα έχει την ικανότητα να φέρει εις πέρα τις υποχρεώσεις της στη χρονιά.