(Χ)ριστουγεννιάτικη ισοπαλία

Ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0) αναδείχθηκαν Λαμία και ΑΕΚ στο ΔΑΚ Λαμίας, για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 1. Από ένα δοκάρι οι δύο ομάδες. με Βασιλογιάννη η Λαμία και Γιακούμακη η ΑΕΚ.

Η Ένωση έμεινε στους 28β και στην 3η θέση, ενώ η Λαμία έμεινε αήττητη εντός έδρας και βρίσκεται προσωρινά στην 9η θέση με 19β. Αυτή ήταν η 4η ισοπαλία φέτος για την ΑΕΚ, ενώ η 7η(!) για τους γηπεδούχους.

Έχασαν οι φιλοξενούμενοι με τραυματισμό τον Ολιβέιρα και περιμένει την εκτίμηση της κατάστασής του.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι στο ΔΑΚ Λαμίας με τις δυο ομάδες να θέλουν την νίκη. Η μεν Λαμία για να πλησιάσει το όνειρο της εξάδας, η δε ΑΕΚ για να πλησιάσει Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ.

Στο 5ο κιόλας λεπτό ο Ολιβέιρα έκανε ένα πολύ δυνατό σουτ αλλά ο Θεοδωρόπουλος έδιωξε εξαιρετικά.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Βασιλόγιαννης έχασε εξαιρετική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ για τους Φθιωτούς με τον Τσιντώτα να διώχνει και τη μπάλα να βρίσκει και το δοκάρι.

Στο επόμενο εικοσάλεπτο έγιναν πολλά φάουλ που έριξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού. Οι δυο ομάδες αποχώρησαν για τα αποδυτήρια με σκορ 0-0 μιας και η άμυνας της Λαμίας δεν άφησε την κατάσταση να «ξεφύγει».

Στο πρώτο εικοσάλεπτο της επανάληψης η Λαμία δημιούργησε τις προϋποθέσεις για κάποιο γκολ (49´Τιρόνε, 63´Τουράμ, 65’ Μπεχαράνο), αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Καταπληκτική στιγμή είχε η ΑΕΚ στο 79’ με τον Λόπες και τον Γιακουμάκη να χάνουν το γκολ σε διπλή ευκαιρία, με τον τελευταίο να στέλνει με προβολή την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Το παιχνίδι έληξε ισόπαλο με σκορ 0-0 με την ομάδα της Λαμίας να έχει κάνει μια εκπληκτική εμφάνιση.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κρίστισιτς, Λόπες, Λιβάγια, Παουλίνιο, Σιμόες, Βασιλόγιαννης

Λαμία (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Βύντρα, Αντέτζο, Ασίγκμπα, Βάντερσον, Σκόνδρας, Μπεχαράνο, Ρόμανιτς, Βασιλόγιαννης(90’ Μπουλούλης), Τιρόνε(73’ Σάλιακας), Τουράμ

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης(46’ Αλμπάνης), Κρίστιτσιτς, Σιμόες, Παουλίνιο, Λόπες, Μάνταλος, Λιβάγια, Ολιβέιρα(45’Γιακουμάκης)