«Χρυσό» τρίποντο για τον Παναιτωλικό

Για την 2η αγωνιστική των πλέι-άουτ της Σουπερ Λιγκ ο Παναιτωλικός πήρε νικη χρυσάφι με 3-0 επί της ΑΕΛ στο Αγρίνιο . Βάζοντας τις βάσεις για παραμονή στην κατηγορία εκμεταλλευόμενος το ισόπαλο αποτέλεσμα 0-0 του Αστέρα Τρίπολης με τον Πανιώνιο.

Στο πρώτο μέρος ο Παναιτωλικός είχε το πάνω χέρι στην αναμέτρηση απειλώντας πρώτος με το σουτ του Ντιας στο 9’. Έξι λεπτά αργότερα ο Ντάλσιο προσπάθησε να κάνει την ζημιά αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, στο 20’ ο ίδιος παίκτης αστόχησε λίγο έξω από την περιοχή. Στο 21’ ο Ρόσα έγινε απειλητικός ωστόσο η μπάλα δεν βρήκε δίχτυα. Οι Θεσσαλοί προσπαθούσαν να χτυπήσουν τον Παναιτωλικό στην κόντρα επίθεση έχοντας καλή στιγμή  με τον Βινίσιους στο 29’ να δοκιμάζει τα αντανακλαστικά του Φερνάντεθ. Λίγο πριν το φινάλε οι Αγρινιώτες πάτησαν το γκάζι με τον Ρόσα στο 44’ να στέκεται άτυχος. Ωστόσο στις καθυστερήσεις ο Μιχαήλ με κεφαλιά του αναστάτωσε τους γηπεδούχους αλλά ο Φερναντεθ κράτησε το 0-0, σκορ το οποίο συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός μπήκε πιο αποφασιστικός καταφέρνοντας να ανοίξει το σκορ στο 53’ με το πλάσε του Μουνιέ, έπειτα από την αδράνεια του Μιχαήλ. Στο 60’ ένα σουτ στην κίνηση του Μουνιέ άγχωσε τον Κρίστινσον. Ο «Τίτορμος» που έδειχνε ότι ήθελε και δεύτερο γκολ πίεζε την ΑΕΛ και στο 61’ ο Ντάουντα πλήγωσε την πρώην του ομάδα κάνοντας το 2-0.

Στην συνέχεια του αγώνα η ομάδα του Μάκη Χάβου κλείδωσε το σύνολο του Μηχάλη Γρηγοριού στα καρέ του σφυροκοπώντας τον Κρίστινσον. Στο 77’ο Άντονι Μουνιέ ο οποίος στο δεύτερο ημίχρονο έδειξε την κλάση διεύρυνε τον δείκτη του σκορ σε 3-0  με μαγικό πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Όσο περνούσαν τα λεπτά ο ρυθμός έπεσε με αποτέλεσμα να διατηρηθεί το 3-0, πλέον ο Παναιτωλικός ανέβηκε στους 20 βαθμούς και είναι στο +2 από την Ξάνθη και στο +5 από τον Πανιώνιο.

Οι συνθέσεις των ομάδων :

Παναιτωλικός: Φερνάντες, Κέβιν, Λιάβας, Μαλής, Τζανακάκης (12′ Τσιγγάρας), Ντίας, Ντάλσιο (86′ Λουσέρο), Αλβαρες (79′ Μιμίτο), Ρόσα, Μουνιέ (86′ Αριγίμπι), Ντάουντα

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Καρανίκας, Μάρκοβιτς, Μιχαήλ, Μούζεκ (78′ Στελιάνο), Μιλοσάβλιεβιτς, Σεσέροβιτς (56′ Αλί Γκαζάλ), Τόρζε (85′ Λουφάκης), Μπούστος (78′ Πίνακας),Βινίσιους (56΄ Ασούμπρε), Παπάζογλου