Χρυσός Ολυμπιονίκης ο Νόβακ Τζόκοβιτς

Σε έναν συγκλονιστικό τελικό, ο Νόβακ Τζόκοβιτς νίκησε τον Κάρλος Αλκαράθ και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες, πετυχαίνοντας το Golden Slam!

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς επικράτησε με 2-0 σετ (7-6, 7-6), του Κάρλος Αλκαράθ στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού.

Ο Σέρβος πρωταθλητής πρόσθεσε στην πλούσια συλλογή των τίτλων του (24 Grand Slam) το μοναδικό τρόπαιο που του έλλειπε, αναδείχθηκε για 1η φορά στην καριέρα του “χρυσός” Ολυμπιονίκης και έκανε το πολυπόθητο Golden Slam!

Έγινε μόλις ο 3ος στην ιστορία του ανδρικού τένις που κάνει το Golden Slam, μετά τους Andre Agassi και Rafael Nadal. Στις γυναίκες έχουν καταφέρει το αντίστοιχο επίτευγμα οι Steffi Graf και η Serena Williams, με την πρώτη να είναι η μόνη που κατάφερε και το Year-Golden Slam, δηλαδή να πάρει όλα τα Slams και χρυσό μετάλλιο στην ιδια σεζόν.

Επίσης, γίνεται ο 5ος που κάνει το Career Grand Slam. Παράλληλα, σε ηλικία 37 ετών και 97 ημερών έγινε ο γηραιότερος παίκτης που κατακτά χρυσό μετάλλιο, από τη στιγμή που το τένις επανήλθε στο Ολυμπιακό πρόγραμμα (1988), αλλά και ο 3ος στα χρονικά των διοργανώσεων μετά τους Άρθουρ Γκορ (38) και Μέιτζορ Ρίτσι (40) στους Ολυμπιακούς του Λονδίνου το 1908 (υπήρξαν δύο τουρνουά indoor και outdoor).

Από την άλλη, στο ντεμπούτο του σε Ολυμπιακούς Αγώνες, ο Κάρλος Αλκαράθ, μετά τον αποκλεισμό του στο διπλό με τον Ράφαελ Ναδάλ, έφτασε στον τελικό του απλού τένις και φεύγει από το Παρίσι με το ασημένιο μετάλλιο μόλις στα 21 του χρόνια (ο νεαρότερος τενίστας στα χρονικά των Αγώνων που έφτασε στον καταληκτικό αγώνα).

Ο τελικός ήταν συγκλονιστικός και οι δυο αναμφίβολα κορυφαίοι παίκτες στον κόσμο αυτή την περίοδο, τα έδωσαν όλα μέχρι τελικής πτώσης. Ενδεικτικό είναι ότι 1ο σετ ολοκληρώθηκε μετά από 93 λεπτά, ήταν δηλαδή από μόνο του σαν ένας αγώνας best-of-three, ενώ όλο το ματς πλησίασε τις 3 ώρες σε διάρκεια, χωρίς να έχει 3ο σετ. Μάλιστα, δεν κατάφερε κανένας να κάνει μπρέικ στα σερβίς, με τα δύο σετ να οδηγούνται στο τάι μπρέικ.