“Χρυσός” βαθμός η Σαχτάρ, “Παρθενική νίκη” η Αταλάντα

Η Μάντσεστερ Σίτι πήρε τον βαθμό που χρειαζόταν και κατέκτησε την κορυφή του 3ου ομίλου του Τσάμπιονς λιγκ. Στο άλλο ματς, η Αταλάντα έγραψε ιστορία, καθώς πήρε την παρθενική της νίκη στη διοργάνωση.

Μάντσεστερ Σίτι- Σαχτάρ Ντόνετσκ 1-1

Η Σίτι αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Σαχτάρ Ντόνετσκ στο Ετιχάντ. Βαθμός που δίνει στους “σίτιζενς” την πρώτη θέση στον όμιλο, μαζί φυσικά και την πρόκριση στους “16”. Χρυσός βαθμός για τη Σαχτάρ στη μάχη που δίνει για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η ομάδα του Γκουαρντιόλα έχοντας αρκετές απουσίες, άνοιξε το σκορ στο 56′ με τον Γκουντογκάν, μετά από υπέροχη ομαδική συνεργασία. Η ισοφάριση δεν άργησε και οι Ουκρανοί πέτυχαν το γκολ στο 68′ μετά από αντεπίθεση, ο Ντοντό από τα δεξιά έκανε την παράλληλη σέντρα, βρίσκοντας τον Σόλομον, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Αταλάντα- Ντιναμό Ζάγκρεμπ 1-0

Η Αταλάντα πέτυχε την πρώτη νίκη στην ιστορία της, νικώντας με 2-0 τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ στο Σαν Σίρο. Η ιταλική ομάδα είναι και αυτή ζωντανή στο παιχνίδι της πρόκρισης, καθώς την τελευταία αγωνιστική θέλει νίκη επί της Σαχτάρ στην Ουκρανία, ενώ η Ντιναμό Ζάγκρεμπ θέλει συνδυασμό αποτελεσμάτων στο Σαχτάρ- Αταλάντα και να πάρει τη νίκη επι της Σίτι στην Κροατία.

Τα τέρματα των γηπεδούχων πέτυχαν ο Μουριέλ με πέναλτι στο 27′ και ο Γκόμεζ στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου.