Conference League: “Διπλό” της Άλκμααρ στην Ρώμη

Η Άλκμααρ με Παυλίδη και Χατζηδιάκο νίκησε τη Λάτσιο στην Ρώμη και έχει το προβάδισμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Europa Conference League

Στην αυλαία του γύρου των “16” του UEFA Europa Conference League, η Άλκμααρ έκανε την ανατροπή και άλωσε με 1-2 την Ρώμη κόντρα στην Λάτσιο και πήρε το πάνω χέρι όσον αφορά την πρόκριση στην προημιτελική φάση.

Οι Λατσιάλι ήταν το φαβορί στην αναμέτρηση και μπήκαν δυναμικά με το σουτ του Σάβιτς μόλις στο δεύτερο λεπτό να περνάει εκατοστά από την εστία των Ολλανδών. Το παιχνίδι συνεχίστηκε ακόμη πιο ευοίωνα για τους γηπεδούχους καθώς πήραν κεφάλι στο σκορ στο 18ο λεπτό με το πλασέ του Πέδρο μετά το γύρισμα του Ζακάνι. Το πρώτο καμπανάκι για τους γηπεδούχους ήρθε στο 31′ από το σουτ του Μάινανς που πέτυχε το δοκάρι του Μαξιμιλιανό. Η Άλκμααρ έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 45ο λεπτό με τον Βαγγέλη Παυλίδη. Ο Έλληνας σέντερ φορ πήρε την πάσα του Κάρλσον και με ωραία τελείωμα νίκησε τον τερματοφύλακα της Λάτσιο. Οι Ολλανδοί πήραν την νίκη με δράστη τον Κέρκεζ στο 62ο λεπτό. Ο Κάρλσον είδε τον Κέρκεζ στην περιοχή αυτός έκανε το σουτ και έδωσε το προβάδισμα στην Άλκμααρ.

Σκόρερς: 18′ Πέδρο – 45′ Παυλίδης, 62′ Κέρκεζ