Conference League: Ήρωας ο Χιτζ στην πρόκριση της Βασιλείας

Σους «8» η Άλκμααρ και Βασιλεία- Γουέστ Χαμ και Νις πέρασαν δια περιπάτου.

Για τους «8» του Conference League, οι Άλκμααρ, Βασιλεία, Γουέστ Χαμ, Νις και Άντερλεχτ πέρασαν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Για την ΑΖ ο Βαγγέλης Παυλίδης σκόραρε ξανά. Για την Βασιλεία μεγάλος ήρωας ήταν ο Μάρβιν Χιτζ.

Η Άντερλεχτ  πήρε σπουδαία νίκη με 0-1 από τη Βιγιαρεάλ παίρνοντας το «εισιτήριο» για τα προημιτελικά. Οι Βέλγοι χτύπησαν με τον Σλιμανί στο 73′.

Ενώ οι Γουέστ Χαμ και Νις έκαναν… περιπάτους απέναντι σε ΑΕΚ Λάρνακας (4-0) και Σερίφ Τιρασπόλ (3-1) αντίστοιχα. Στο Λονδίνο η Γουέστ Χαμ έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην ΑΕΚ Λάρνακας, η οποία «κατέρρευσε» μετά την απευθείας αποβολή του Γκουστάβο στο 44′. Το ρευστό 1-0 απ’ το γκολ του Σκαμάκα (21′) έγινε… 4-0 με συνοπτικές διαδικασίες στο δεύτερο ημίχρονο με δύο γκολ του Μπόουεν κι άλλο ένα του 18χρονου Μουμπάμα.

Για την Νις Τα γκολ των Λαμπόρντ, Μοφί και Μπραχίμι έκαναν εύκολη τη δουλειά για τους Γάλλους, με τους φιλοξενούμενους να σημειώνουν το γκολ της τιμής με τον Ταπσόμπα.

Η Λάτσιο πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Φελίπε Άντερσον στο 21′, όμως η ΑΖ απάντησε άμεσα με τον Κάρλσον στο 28′. Στην επανάληψη οι Ολλανδοί ήταν εντυπωσιακοί, βρήκαν δεύτερο γκολ με τον Παυλίδη στο 62′ (19ο εφετινό σε 28 αγώνες όλες τις διοργανώσεις), είχαν δοκάρι με τον Όντγκααρντ κι έφτασαν σε μία δίκαιη πρόκριση.

Η Τζουργκάντερν ηττήθηκε με 0-3 από την Λεχ Ποζναν με δράστες τους Μαρχβίνσκι 77′ , Κβεκβέσκιρη 90’+1 και  Σκόρας 90’+2.

Η Βασιλεία επικράτησε της Σλόβαν Μπρατισλάβας με 4-1 στα πέναλτι. Οι Σλοβάκοι πήραν τεράστιο προβάδισμα (μετά το 2-2 στον πρώτο αγώνα) δύο τερμάτων πριν φτάσει ο αγώνας στο 20λεπτο, χάρις στα γκολ των Αμπουμπακάρι (11′) και Κούτσκα (17′). Οι Ελβετοί δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν με τον Καλαφιόρι λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και κατάφεραν να οδηγήσουν τον αγώνα στην παράταση, με το… buzzer-beater γκολ του Αμντούνι στο 90’+3′.

Στο έξτρα 30λεπτο δεν άλλαξε κάτι, παρά την πίεση της Βασιλείας κι ο αγώνας οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Ο προπονητής της Σλόβαν, Βλάντιμιρ Βάις άλλαξε στο 120′ τερματοφύλακα, περνώντας στο γήπεδο τον Τρνόφσκι στη θέση του Χόβαν, όμως ο πρωταγωνιστής στη «ρώσικη ρουλέτα» ήταν ο… απέναντι γκολκίπερ, Μάρβιν Χιτζ, ο οποίος απέκρουσε δύο πέναλτι (Ντιούφ, Μπαρσεγκιάν) και χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του.