Conference League: Προβάδισμα πρόκρισης για Γουέστ Χαμ και Φιορεντίνα

Αγκαλιά με την πρόκριση στους «8» οι Γουέστ Χαμ, Φιορεντίνα και Λεχ Πόζναν.

Για τα προημιτελικά του Conference League, η Γουέστ Χαμ επιβεβαίωσε τη διαφορά δυναμικότητας απέναντι στην ΑΕΚ Λάρνακας, επικρατώντας με 2-0 στην «AEK Arena» και ουσιαστικά εξασφάλισε την πρόκρισή της. Το ζευγάρι της Βασίλειας με την Σλόβαν Μπρατισλάβας κόλλησε στο 2-2 με τις δυο ομάδες να παίζουν εξαιρετικό ποδόσφαιρο.  Γάνδη και Μπασακσεχίρ έμειναν στο ισόπαλο 1-1. Η Λεχ Πόζναν επικράτησε 2-0 επι της Τζουργκάρντεν.

Στην Κύπρο η εξαιρετική εφετινή πορεία της ΑΕΛ Λάρνακας στην τρίτη τη τάξει ευρωπαϊκή ποδοσφαιρική διοργάνωση, «φρέναρε» πάνω στην Γουέστ Χαμ η οποία ήταν όσο κυνική κι αποτελεσματική χρειαζόταν για να φύγει με ένα «καθαρό» 2-0 απ’ τη Λάρνακα, «τυπώνοντας» από τώρα το εισιτήριό της για την προημιτελική φάση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τα «σφυριά» ήταν ο Τζαμαϊκανός επιθετικός Μάικλ Αντόνιο, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του (36′, 45’+2′) «τελειώνοντας» το ματς πριν από το ημίχρονο, ενώ παράλληλα, είχε άλλες δύο ευκαιρίες για να φτάσει σε χατ-τρικ.

Την ίδια ώρα η Νις έδειξε τη σοβαρότητα που χρειαζόταν για να φύγει με το διπλό (1-0) απ’ το Κισινάου κόντρα στη Σερίφ Τιρασπόλ, Στο Κισινάου η Νις ήταν πολύ καλύτερη της Σερίφ και πήρε το προβάδισμα για την πρόκριση (1-0), χάρις σε ένα ωραίο γκολ του Αμραουί στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου

H Βιγιαρεάλ και η Άντερλεχτ άφησαν διαφορές για την επόμενη Πέμπτη (16/3) στο «Estiadio de la Ceramica», μετά το 1-1 στον πρώτο αγώνα στις Βρυξέλλες.

Στο «Lotto Park» τα «κίτρινα υποβρύχια» έδειξαν την εμπειρία και την αποτελεσματικότητα που έχει αποκτήσει τα τελευταία χρόνια στα Κύπελλα Ευρώπης, ανοίγοντας το σκορ με τον Τριγκέιρος στο 28′.  Οι Βέλγοι έβγαλαν «αντίδραση» και ισοφάρισαν στο 57′ με τον Ντρέγιερ κι είχε κι άλλες καλές στιγμές για να φτάσει σε μία μεγάλη ανατροπή, όμως δεν μπόρεσε να βρει δεύτερο γκολ απέναντι στους Ισπανούς που συμβιβάστηκαν μετά με 70′ με την ισοπαλία.

Η Φιορεντίνα νίκησε 1-0 την Σίβασπορ των Γούτα και Χαρίση, οι Ιταλοί είχαν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση σπαταλώντας ευκαιρίες. Το τελικό 1-0 το σημείωσε ο Μπάρακ στο 69’ με όμορφο γυριστό.

Η Λεχ Πόζναν επικράτησε με 2-0 της Τζουργκάρντεν , Μίλιτς (39’) και Μαρτσβίνσκι(82’) οι δράστες των Πολωνών.

Στο ισόπαλο 1-1 κόλλησαν  Γάνδη και Μπασακσεχίρ, οι Τούρκοι προηγήθηκαν στο 16′  με την κεφαλιά του Οκακά. Οι Βέλγοι ισοφάρισαν με τον Ορμπάν.

Όλα ανοιχτά έμειναν στο  «Σεντ Γιάκομπς Παρκ» καθώς η Βασίλεια με την  Σλόβαν Μπρατισλάβας ήρθαν 2-2. Για τους Ελβετούς ο Αμντούνι στο 6’ άνοιξε το σκορ. Ο Μεντβέντεφ ισοφάρισε στο 17’ Ο Ζεκίρι διαμόρφωσε το 2-1 στο 40′,ο Αμπουμπακάρι έκανε το τελικό 2-2 στο 70′.