Conference League: Στους «16» η Βιγιαρεάλ, μεγάλη νίκη του Απόλλωνα Λεμεσού

«Ζωντανός» ο Απόλλων Λεμεσού, προκρίθηκε η Βιγιαρεάλ.

Για την 4η αγωνιστική του Europa Conference League, η Γουέστ Χαμ νίκησε πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 2-1 την Άντερλεχτ, η Βιγιαρεάλ νίκησε 0-1 την Αούστρια Βιέννης. Η Τζουργκάρντεν νίκησε την Γάνδη με 4-2.Η Παρτιζάν επικράτησε με 2-0 την Κολωνία. Νίκες σημείωσαν η Σίλκεμποργκ στο Βουκουρέστι επί της Στεάουα με 5-0 (κι ανέβηκε στη 2η θέση του 2ου ομίλου πίσω απ’ την Γουέστ Χαμ), η Σλοβάτσκο στη Νίκαια επί της Νις (2-1 με ανατροπή).

Συνέχισε το απόλυτο σερί της η Βιγιαρεάλ (“4Χ4”) με το διπλό (0-1) στη Βιέννη επί της Αούστρια, με τα “κίτρινα υποβρύχια” να περιμένουν απώλεια βαθμών της Λεχ Πόζναν στο Ισραήλ κόντρα στην Χάποελ Μπέερ Σεβά, προκειμένου να πανηγυρίσουν και μαθηματικά την πρωτιά της στον 3ο όμιλο και να γίνουν η πρώτη ομάδα που “σφραγίζει” το απευθείας εισιτήριο για τους “16” της διοργάνωσης.

Στο Βελιγράδι, η Παρτίζαν “χτύπησε” σε καίρια σημεία την Κολονία με τα γκολ των Ντιαμπατέ και Γκόμες, ισχυροποίησε τη θέση της στο βαθμολογικό πίνακα και πλέον έγινε το φαβορί στον 4ο όμιλο για την πρόκριση. Η Τζουργκάρντεν συνέχισε την εντυπωσιακή πορεία της στον 6ο όμιλο, επικράτησε της Γάνδης με 4-2 και πλέον πλησιάζει ακόμη περισσότερο στην πρωτιά.

Η Κλουζ, σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι, νίκησε με 2-0 στην έδρα της τη Σλάβια Πράγας χάρις στα τέρματα των Ντέατς και Καμόρα και την προσπέρασε στη βαθμολογία, ενώ ο Απόλλων Λεμεσού ξαναμπήκε στο παιχνίδι της πρόκρισης με τη νίκη του με 1-0 επί της Αλκμάαρ στο “Τσίρειο”. Ο Βαγγέλης Παυλίδης ήταν ξανά εκτός λόγω τραυματισμού για τον ολλανδικό σύλλογο, ενώ ο Παντελής Χατζηδιάκος ξεκίνησε στο βασικό σχήμα κι αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο.

Η Βιγιαρεάλ νίκησε ξανά την Αούστρια, αυτή τη φορά στη Βιέννη με 1-0 χάρις σε ένα γκολ του Τζάκσον τρία λεπτά πριν το φινάλε, ενώ με ευρείες νίκες συνέχισαν την πορεία τους η Φιορεντίνα (5-1 τη Χαρτς) και η Μπασακσεχίρ (3-0 την RFS) και η πρωτιά στον 1ο όμιλο θα κριθεί στο μεταξύ τους παιχνίδι. Εντυπωσιακό ήταν το ματς στην Μπρατισλάβα, όπου η Σλόβαν δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα των δύο τερμάτων που πήρε στο 53’, με τη Βασιλεία να κυνηγάει το ματς ως το φινάλε και να παίρνει τον βαθμό της ισοπαλίας (3-3) χάρις στο γκολ του Ζεκίρι, παραμένοντας στην κορυφή του 8ου ομίλου.

Τα “κίτρινα υποβρύχια”, έγιναν η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε και μαθηματικά την πρωτιά στον όμιλό της (3ο) και πρόκρισή της στη φάση των “16”, καθώς η δεύτερη Λεχ Πόζναν δεν νίκησε την Χάποελ (1-1) και πλέον δεν μπορεί να την προσπεράσει στη βαθμολογία. Πολύ μεγάλες εκτός έδρας νίκες σημείωσαν η Σίλκεμποργκ στο Βουκουρέστι επί της Στεάουα με 5-0 (κι ανέβηκε στη 2η θέση του 2ου ομίλου πίσω απ’ την Γουέστ Χαμ), η Σλοβάτσκο στη Νίκαια επί της Νις (2-1 με ανατροπή), η Ντνίπρο στο Λιχτενστάιν επί της Βαντούζ (2-1 με το νικητήριο γκολ από τον Ντόβμπικ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων) και η Σίβασπορ στο Κόσοβο επί της Μπαλκάνι (2-1 με ανατροπή), με τον Δημήτρη Γούτα παρόντα σε όλο το 90’.