Copa Africa 2024: Στην επόμενη φάση η Ισημερινή Γουινέα, η Γκάνα αυτοκτόνησε

Εξέπληξε η Ισημερινή Γουινέα ζάλισε την Ακτή Ελεφαντοστού, πήρε το εισιτήριο η Νιγηρία.

Για την 3η αγωνιστική του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής, η Νιγηρία επιβλήθηκε 1-0 της Γουινέα Μπισάου και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Η Ισημερινή Γουινέα διέλυσε 4-0 την Ακτή Ελεφαντοστού.

Η Ισημερινή Γουινέα άνοιξε ο Ενσουέ στο 42΄, οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν την κατοχή την μπάλας. Λόπεθ και Γκανέτ στο 75’ και 73’ διεύρυναν το σκορ στο 3-0. Ο Μπάιλα στο 88’ έκανε το τελικό 4-0, κάνοντας την Ακτή Ελεφαντοστού να φλερτάρει με αποκλεισμό.

Η Νιγηρία νίκησε 1-0 την Γουινέας Μπισάου εξασφαλίζοντας τη δεύτερη θέση του ομίλου. Το αυτογκόλ του Σανγκαντέ στο 37΄εδωσε την πρόκριση στους Νιγηριανούς.

Η Γκάνα αυτοκτόνησε με την Μοζαμβίκη κολλώντας στο 2-2.  Ο Αγιού με δυο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι έχτισε βάσεις πρόκρισης (15΄, 70΄). Όμως η Μοζαμβίκη πέτυχε δυο γκολ στο τέλος και έκοψε τα φτερά της Γκάνας. Αρχικά στο 90+1΄ο Κατάμο μείωσε με πέναλτι, ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Μανταβά ισοφάρισε για το τελικό 2-2.

Το Πράσινο Ακρωτήρι προηγήθηκε στο 45+1΄ με γκολ του Ταβαρές, οι Φαραώ έκαναν την ανατροπή με τα γκολ των Τρεσεγκέ (50΄) και Μοχάμεντ στο 90+3΄. Όλα έδειχναν πως θα έπαιρναν το τρίποντο, όμως έξι λεπτά αργότερα το Πράσινο Ακρωτήρι ισοφάρισε με γκολ του Τεξέιρα για το τελικό 2-2.