Copa Africa 2024: Στον τελικό η Νιγηρία

Η Νιγηρία πήρε στα πέναλτι την πρόκριση επί της  Νοτίου Αφρικής.

Η Νιγηρία νίκησε στα πέναλτι 4-2 τη Νότια Αφρική και προκρίθηκε στο τελικό του Κυπέλλου Εθνών της Αφρικής. Η κανονική διάρκεια του αγώνα τέλειωσε στο 1-1.

Οι «σούπερ αετοί» προηγήθηκαν από το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τροστ-Εκονγκ στο 67’. Η Νότια Αφρική βρήκε την απάντηση στο 90’ με τον Μοκοένα ο οποίος ήταν εύστοχος από τα έντεκα βήματα.

Στην παράταση και οι δυο ομάδες δεν κατάφεραν να διευρύνουν το σκορ με αποτέλεσμα να πάνε στην διαδικασία των πέναλτι. Για την Νιγηρία εύστοχοι ήταν οι Ιχεανάτσο, Εκόνγκ, Ομερούο και Μόφι. Για την Ν.Αφρική βρήκαν στόχο οι Μβάλα και Μαγιαμπέλα.