Copa Africa: Κοντά στην πρόκριση η Αίγυπτος, σφράγισε την πρόκριση η Νιγηρία

Νίκες για την Νιγηρία και την Αίγυπτο.

Για τον 4ο όμιλο:

Η Νιγηρία επιβλήθηκε με 3-1 επί του Σουδάν και έκανε το δυο στα δυο  τις επιτυχίες της. Οι «σούπερ αετοί» έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη της στο πρώτο ημίχρονο. Καθώς άνοιξαν το σκορ στο 3’ με τον Τσουκουέζε, στο 45’ Τάιβο Αβονίγι διπλασίασε τα τέρματα για την Νιγηρία. Στο ξεκίνημα της επανάληψης  μόλις στο 46’ ήρθε και το 3-0 των γηπεδούχων με τον Μόουζες Σιμόν και στα εναπομείναντα λεπτά της συνάντησης το μόνο που κατάφερε το Σουδάν ήταν να μειώσει σε 3-1 στο 70’ με πέναλτι του Κιντίρ.

Η Αίγυπτος επικράτησε με 1-0 της Γουινέα Μπισάου. Οι «Φαράω» εμφανίστηκαν ανώτεροι της Γουινέα Μπισάου και παρότι η τελευταία προσπαθούσε να κρατήσει το «μηδέν» στην άμυνα, ο Μοχάμεντ Σαλάχ στο 70’ χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του