Copa Africa: Στον τελικό η Σενεγάλη

Η Σενεγάλη προσπέρασε την Μπουρκίνα Φάσο και έφτασε στον τελικό του Copa Africa.

Η Σενεγάλη είναι η πρώτη φιναλίστ του τελικού του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής, μετά τη νίκη της με 3-1 επί της Μπουρκίνα Φάσο στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης που διεξήχθη στο «Αχμαντού Αχίτζο» της Γιαουντέ.

Και τα 4 γκολ της αναμέτρησης μπήκαν σε διάστημα 17 λεπτών στο β΄ μέρος, με το συγκρότημα του Αλιού Σισέ να προηγείται με τα γκολ των Ντιαλό (70΄) και Γκουεγέ (76΄), την Μπουρκίνα Φάσο να ξαναμπαίνει στο ματς στο 82΄ με τον Τουρέ, αλλά τρία λεπτά πριν το 90΄ ο κορυφαίος παίκτης της Σενεγάλης, Σαντιό Μανέ, να «σφραγίζει» το «εισιτήριο» για τον μεγάλο τελικό της 6ης Φεβρουαρίου. Αντίπαλος της Σενεγάλης θα είναι ο νικητής του δεύτερου ημιτελικού, ανάμεσα στο Καμερούν και στην Αίγυπτο, που θα διεξαχθεί το βράδυ της Πέμπτης (3/02, 21:00).

Στο πρώτο μέρος ο διαιτητής υπέδειξε δύο φορές πέναλτι υπέρ της Σενεγάλης, αλλά μετά την χρήση του VAR πήρε πίσω τις αποφάσεις του.