Copa America 2024: Νίκη για την Αργεντινή

Έπεσε μαχόμενος ο Καναδάς κόντρα στην Αργεντινή.

Για την 1η αγωνιστική του Copa America 2024,η Αργεντινή νίκησε 2-0 τον δύσκολο Καναδά στο «Mercedes-Benz Stadium» της Ατλάντα.

Στο πρώτο μέρος τόσο ο Καναδάς όσο και η Αργεντινή ξεκίνησαν αρκετά δυναμικά με τις ομάδες να παίζουν αρκετά επιθετικά.

Η ομάδα του Σκαλόνι  πίεζε την άμυνα του Καναδά που στεκόταν άρτια. Η Αργεντινή  απείλησε στο 5’ με τον Ακούνια και τον Παρέδες να μην μπορούν να κάνουν την ζημία. Στο 8’ ο Ντι Μαρία προσπάθησε να νικήσει το ετοιμότατο Κρεπό. Στο 10’ Μεσι προσπάθησε να νικήσει  τα δίχτυα χωρίς αποτέλεσμα. Όσο περνούσαν τα λεπτά η Αργεντινή είχε το πάνω χέρι , αλλά ο παλιός γνώριμος του Ελληνικού κοινού από την θητεία του στον Παναιτωλικό Ντέρεκ Κορνέλιους καθάριζε όλες τις φάσεις εξουδετερώνοντας τους Μεσι και Ντι Μαρία.

Κατά την διάρκεια του αγώνα ο Καναδάς πάλευε να πετύχει γκολ όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι  Στο 30’ ο Καναδάς απείλησε με τον Ντέιβις η άμυνα της Αργεντινής ενέργησε σωστά. Στο 32’ οι Λάριν και Ντέιβιντ δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Εμιλιάνο.  Στο 43’ ο Εστάκιο δεν μπόρεσε να ανοίξει το σκορ. Το 0-0 συνόδεψε τις ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η Αργεντινή μπήκε πιο δυναμικά και στο 49’ άνοιξε το σκορ με τον Αλβάρεζ, ο άσος της Σίτι πέτυχε το πρώτο του γκολ στο CONMEBOL Copa América™.  Στο 51’ ο ίδιος παίκτης παραλίγο να σημείωσε το 2-0 ο Κρεπό μπλόκαρε. Στο 55’ ο Ντι Μαρία στάθηκε άτυχος στο σουτ . Στο 65’ ο Μαρτίνεθ κόπηκε από τον Κορνέλιους. Στο 67’ ο Καναδάς έχασε σπουδαία ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια, με τον Σάφελμπουργκ σεντράρει στον Ντέιβιντ αλλά ο φορ της Λιλ αστόχησε. Το σύνολο του Τζέσι Μαρς έχασε σπουδαία στιγμή με τον Λάριν στο 75’.

Στο 88’ ο Λαουτάρο Μαρτίνεθ έκανε το τελικό 2-0 και εξάλειψε τις πιθανότητες του Καναδά να ισοφαρίσει.  Το 2-0 έμεινε μέχρι το φινάλε.