Copa America 2024: Στην λευκή ισοπαλία έμειναν Χιλή και Περού

Έσπασαν τα ρεκόρ οι Μπράβο και Γκερέρο.

Για την 1η αγωνιστική του Copa America 2024, Περού και Χιλή ξεκίνησαν το τουρνουά με ισοπαλία 0-0 στο AT&T Stadium του Άρλινγκτον.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Χιλή είχε την περισσότερη κατοχή της μπάλας από το Περού, η La Roja (Χιλή) είχε την πρώτη της ευκαιρία  στο 15’ με τον Αλέξις Σάντσες.

Στην συνέχεια το Περού απάντησε με την ευκαιρία του Αραούχο που αστόχησε. Όσο περνούσαν τα λεπτά καμία από τις δυο ομάδες δεν είχαν σπουδαίες ευκαιρίες.

Το δεύτερο ημίχρονο διατήρησε τον ρυθμό του πρώτου η Χιλή που είχε το πάνω χέρι στην αναμέτρηση. Ωστόσο καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει από το αδιέξοδο και το 0-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε.

Οι «La Bicolor (Περού)» θα παίξει τον δεύτερο αγώνα εναντίον του Καναδά την Τρίτη, 25 Ιουνίου. Η Χιλή την ιδία μέρα αντιμετωπίζει την Αργεντινή.

Ο Γκερέρο κάνει την έκτη του εμφάνιση στο τουρνουά στις διοργανώσεις των 2007, 2011, 2015, 2016 και 2019. Στο 6ο τουρνουά συμμετέχει και ο Μπράβο.

Οι συνθέσεις των ομάδων :

Χιλή: Κλαούντιο Μπράβο; Μαουρίσιο Ίσλα, Ιγκόρ Λιχνοβσκυ, Πάουλο Ντίας, Γκαμπριέλ Σουάσο; Έρικ Πούλγκαρ, Μαρσελίνο Νούνιες, Ντιέγκο Βαλδές (46′ Ντάριο Οσόριο), Βίκτορ Ντάβιλα (64′ Μάρκος Μπολάντος); Αλέξις Σάντσες και Εντουάρντο Βάργκας (64′ Μπεν Μπρερετόν).

Προπονητής: Ρικάρντο Γκαρέκα.

Περού: Πέδρο Γκαγιέσε; Μιγκέλ Αραούχο, Κάρλος Ζαμπράνο, Αλεξάντερ Καγιένς; Άντι Πόλο, Σέρχιο Πένια, Βίλντερ Καρταχένα, Πιέρο Κουίπε, Λουίς Αντβίνκουλα; Έντισον Φλόρες και Τζανλουκα Λαπαντούλα.

Προπονητής: Χόρχε Φοσάτι.