Copa America: Άνετη νίκη η Κολομβία επί της Παραγουάης

Νικηφόρα πρεμιέρα στο Copa America για την Κολομβία κόντρα στην Παραγουάη

Η Κολομβία επικράτησε με 2-1 της Παραγουάης στο Χιούστον, για την 1η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Copa America.

Τα τέρματα πέτυχαν οι Μουνιόθ (32′) και Λέρμα (44′), από τις δύο ασίστ του Χάμες Ροντρίγκες. To μόνο που κατάφεραν οι Παραγουανοί ήταν να μειώσουν το σκορ στο 69′ με τον Ενσίσο.

Ανώτερη η Κολομβία, είχε την κατοχή της μπάλας και πίεσε τους Παραγουανούς για το γκολ. Στο 32′ τα κατάφερε, μετά από σέντρα του Χάμες Ροντρίγκες από τα αριστερά, στο δεύτερο δοκάρι ο Μουνιόθ με κεφαλιά, νίκησε τον Μορινίγκο, κάνοντας το 1-0.

Οι Κολομβιανοί πριν τελειώσει το ημίχρονο, έφτασαν και σε δεύτερο γκολ. Στο 44ο λεπτό, μετά από φάουλ του Χάμες Ροντρίγκες από τα δεξιά, ο Λέρμα με κεφαλιά, πέτυχε το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος, η Παραγουάη πίεσε για να μειώσει το σκορ και τα κατάφερε στο 69′. Μετά από σέντρα του Σόσα από τα αριστερά, στο δεύτερο δοκάρι ο Ενσίσο, με διαγώνιο σουτ στην κίνηση, έκανε το 2-1.

Μέχρι το τέλος η Κολομβία διαχειρίστηκε σωστά το προβάδισμα της και κράτησε μακριά από την ισοφάριση τους Παραγουανούς.

Κίτρινες: Λέρμα – Βελάσκες, Κούμπας

Κολομβία (Λορέντζο): Βάργκας, Σάντσες, Μουνιόθ, Λουκούμι (25′ Mίνα), Μοχίκα, Ρίος, Λέρμα (68′ Kόρντομπα) , Αρίας (90+2′ Καστάνο), Ντίας, Μπορέ (69′ Ουρίμπε), Ροντρίγκες (90+2′ Κιντέρο)

Παραγουάη (Γκαρνέρο): Μορινίγκο, Βελάσκες, Εσπινόσα, Αλντερέτε, Μπαλμπουενά, Κούμπας, Καμπαλέρο (59′ Μπομπαντίγια), Βιγιασάντι (80′ Ρομέρο), Άρσε (80′ Μπαρέιρο), Αλμιρόν (59′ Σόσα), Ενσίσο (90+3′ Ρόχας)