Copa America: Χρειάστηκε τα πέναλτι η Αργεντινή

Στα ημιτελικά της διοργάνωσης η Αργεντινή απέκλεισε το Εκουαδόρ.

Η Αργεντινή νίκησε στην διαδικασία των πέναλτι με 4-2 το Εκουαδόρ και προκρίθηκε στα ημιτελικά για πέμπτη διαδοχική φορά.

Η «αλμπισελέστε» τα βρήκε σκούρα καθως οι τυπικά φιλοξενούμενοι ήταν μια συμπαγής και δυνατή ομάδα. Ωστόσο αυτό δεν δυσκόλεψε την ομάδα του Σκαλόνι να προηγηθεί με τον Λισάντρο Μαρτίνες στο 35’. Το σύνολο του Φέλιξ Σάντσες έφερε το ματς στα ίσια με τον Κέβιν Ροντρίγκες στις καθυστερήσεις. Το 1-1 παρέμεινε καθ’ όλη την διάρκεια του ενενηνταλέπτου και μοιραία για το Ισημερινό ήρθε η διαδικασία των πέναλτι.

Στην διαδικασία των πέναλτι πρώτος για την Αργεντινή εκτέλεσε ο Μέσι ο οποίος ήταν άστοχος.

Στην συνέχεια ο Εμιλιάνο Μαρτίνες είχε δύο σερί αποκρούσεις σε εκτελέσεις των Μένα και Μίντα.  Οι Άλβαρες, ΜακΆλιστερ, Μοντιέλ και Οταμέντι ήταν εύστοχοι και πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει τη Βενεζουέλα ή τον Καναδά που θα κονταροχτυπηθούν μεταξύ τους .