Copa America: Έκανε το 2Χ2 η Κολομβία

Η Κολομβία νίκησε την Κόστα Ρίκα, έκανε το 2Χ2 στον όμιλο και πέρασε στην επόμενη φάση του Copa America

Η Κολομβία επικράτησε με 3-0 της Κόστα Ρίκα στο Farm Stadium, για τη 2η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Copa America 2024.

Για τους Κολομβιανούς τα τέρματα πέτυχαν ο Λουίς Ντίαζ (με πέναλτι στο 31′), ο Ντάβινσον Σάντσες (58′) και ο Κόρντομπα (62′).

Mε αυτή τη νίκη, η Κολομβία έκανε το 2Χ2 στον όμιλο, προκρίθηκε στην επόμενη φάση και την τελευταία αγωνιστική θα παίξει κόντρα στη Βραζιλία για την πρώτη θέση του ομίλου (σε περίπτωση νίκης της Βραζιλίας επί της Παραγουάης). Από την άλλη, η Κόστα Ρίκα έμεινε στον 1β.

Η Κολομβία μπήκε καλύτερα στον αγώνα και προσπάθησε να διασπάσει την άμυνα της Κόστα Ρίκα. Οι Κοσταρικανοί ακολούθησαν την ίδια τακτική με το ματς με τη Βραζιλία, όπου τους έδωσε την ισοπαλία.

Οι Κολομβιανοί μετά την πίεση που άσκησαν, κατάφεραν και βρήκαν τη λύση, καθώς κέρδισαν πέναλτι στο 30ο λεπτό. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λουίς Ντίαζ, με τον παίκτη της Λίβερπουλ να κάνει το 1-0 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος, η Κόστα Ρίκα πήρε μέτρα στο γήπεδο, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Oι Κολομβιανοί προσπάθησαν να χτυπήσουν κυρίως με αντεπιθέσεις.

Στο 58′ η Κολομβία πέτυχε το 2-0. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ντάβινσον Σάντσες πήρε την κεφαλιά, νικώντας τους πάντες στον αέρα και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Έχοντας την ψυχολογία με το μέρους τους, οι Κολομβιανοί βρήκαν τρίτο τέρμα στο 62′. Ο Χάμες Ροντρίγκες με ωραία μπαλιά, στην πλάτη της άμυνας της Κόστα Ρίκα, έβγαλε τον Κόρντομπα απέναντι στον Σεγκέιρα και με ωραίο τελείωμα, σημείωσε το 3-0.

Στη συνέχεια η ομάδα του Λορέντζο έκανε διαχείριση στο ματς, με την Κόστα Ρίκα να δέχεται με 3-0 την ήττα.