Copa America: Νικηφόρα πρεμιέρα για τις ΗΠΑ

Με πρωταγωνιστή τον Πούλισικ, οι ΗΠΑ ξεκίνησαν με το δεξί στο Copa America, νικώντας τη Βολιβία

Οι ΗΠΑ επικράτησαν με 2-0 της Βολιβίας στο ΑΤ&Τ Stadium, για την 1η αγωνιστική του 3ου ομίλου του Copa America.

Οι οικοδεσπότες ξεκίνησαν με το δεξί τη διοργάνωση, νικώντας άνετα χάρη στα τέρματα των Πούλισικ (3′) και Μπαλογκάν (44′).

Οι ΗΠΑ μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό, μετά από ωραίο σουτ του Πούλισικ (1-0).

Στη συνέχεια οι ΗΠΑ είχαν τα ηνία του αγώνα, προσπάθησαν να φτάσουν σε ένα δεύτερο τέρμα, ώστε να καθαρίσουν τη νίκη. Αυτό το πέτυχαν στο 44′, με τον Πούλισικ αυτή τη φορά σε ρόλο δημιουργού, έδωσε στον Μπαλογκάν, ο οποίος με ωραίο συρτό διαγώνιο σουτ, νίκησε τον Βισκαρά, κάνοντας το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος, οι Αμερικάνοι “έπαιξαν” με το χρόνο, έχοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στο σκορ. Η ομάδα του Μπερχόλτερ έφτασε κοντά και σε άλλα τέρματα, όμως ο Βισκαρά είπε “όχι” σε αρκετές προσπάθειες του Πέπι.

Το 2-0 έμεινε μέχρι το τέλος, με τους Αμερικάνους να ξεκινούν με νίκη στη διοργάνωση.

Κίτρινες: Μακένι – Χακίν, Χουστινιάνο, Βιγιαμίλ, Σαγκρέδο

HΠΑ (Μπερχόλτερ): Τέρνερ, Ραμ, Ρόμπινσον, Σκάλι, Ρίτσαρντς, Άνταμς (46′ Μούσα), Πούλισικ, Ρέινα (65′ Καρντόσο), Μακένι (77′ Ντε Λα Τόρε), Γουεά (85′ Ααρονσόν), Μπαλογκάν (65′ Πέπι)

Βολιβία (Κάρλος Ζάγκο): Βισκαρά, Χοσέ Σαγκρέδο, Χεσούς Σαγκρέδο, Χακίν, Φερνάντες (75′ Βάκα), Μεντίνα (46′ Κουέλαρ), Σοσέδο, Χουστινιάνο (46′ Ραμάλο), Βιγιαμίλ, Μιράντα (68′ Αλκαρανάζ), Μενάτσο (46′ Τερσέρος)