Copa America: Πάρτι της Κολομβίας, διέλυσε τον Παναμά

Πανηγυρική πρόκριση στα ημιτελικά του Copa America για την Κολομβία που διέλυσε τον Παναμά

Η Κολομβία επικράτησε με 5-0 του Παναμά για την προημιτελική φάση του Copa America.

Ανώτεροι οι “καφετέρος”, διέλυσαν τον Παναμά και προκρίθηκαν στα ημιτελικά, όπου περιμένουν τον νικητή του ζευγαριού, Ουρουγουάης-Βραζιλίας. Το άλλο ζευγάρι των ημιτελικών είναι το Καναδάς-Αργεντινή.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των Κολομβιανών ο Χάμες Ροντρίγκες, ο οποίος με δύο ασίστ και ένα γκολ βοήθησε στα μέγιστα για την πρόκριση.

Στο πρώτο μέρος, οι Κολομβιανοί έβαλαν τις βάσεις και καθάρισαν με την πρόκριση, καθώς πήγαν στα αποδυτήρια με 3-0 σκορ. Στο 8′ μετά από κόρνερ του Χάμες, ο Κόρντομπα με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Στο 15ο λεπτό, ο Αρίας ανατράπηκε από τον Μοσκέρα και την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Χάμες Ροντρίγκες, ο οποίος ευστόχησε, κάνοντας το 2-0.

Στο 41′ ήρθε το τρίτο τέρμα, με τον Χάμες να εκτελεί το φάουλ πίσω από το κέντρο, έπιασε στον ύπνο την άμυνα του Παναμά, βγάζοντας στην πλάτη της άμυνας τον Λουίς Ντιας, ο οποίος απέναντι στον τερματοφύλακα και με λόμπα, έκανε το 3-0.

Στο δεύτερο μέρος, η Κολομβία έκανε διαχείριση χρόνου και του σκορ. Η ομάδα του Λορέντζο πέτυχε δύο ακόμη τέρματα, με το σουτ του Ρίος στο 70′ και με το πέναλτι του Μπόρχα στο 90+4′, για το τελικό 5-0.