Copa America: Στα ημιτελικά το Περού

Σε έναν συγκλονιστικό αγώνα το Περού λύγισε την Παραγουάη στα πέναλτι και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Copa America

Το Περού επικράτησε στα πέναλτι με 4-3 (3-3 κδ) της Παραγουάης στο στάδιο του Λουντοβίκο Τεϊσέιρα και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Copa America. Ο αντίπαλος των Περουβιανών θα είναι ο νικητής του ζευγαριού της Βραζιλίας με τη Χιλή.

Ο Γκόμεζ άνοιξε το σκορ στο 11′ για την Παραγουάη (0-1), αλλά οι Ίνκας είχαν την απάντηση με τον Λαπαντούλα στο 21′ και στο 40′, πετυχαίνοντας την ανατροπή (2-1). Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου η “Αλμπιρόχα” έμεινε με δέκα παίκτες με την αποβολή του Γκαρσία.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Μπερίσο κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 54′ με τον Τζούνιορ Αλόνσο (2-2). Το Περού προηγήθηκε εκ νέου και έκανε το 3-2 στο 79′ με το μακρινό σουτ του Γιοτούν που κόντραρε στον αμυντικό, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Σίλβα. Στο 85′ οι Ινκας είδαν και αυτοί την κόκκινη κάρτα με τον Καρίγιο. Πριν το τέλος του αγώνα η Παραγουάη κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Άβαλος.

Με την κανονική διάρκεια να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 3-3, το παιχνίδι οδηγήθηκε απευθείας στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί όπου οι Μαρτίνες , Σαμούδιο και Εσπίνολα δεν σκόραραν από πλευράς Παραγουάης (Ορμένιο και Κουέβα οι αντίστοιχοι του Περού), με τους αντίπαλούς της να παίρνουν την πρόκριση για τα ημιτελικά.

Κίτρινες: Σανταμαρία, Κουέβα, Εσπινόλα, Βιγιασάντι

Κόκκινες: Καρίγιο -Γκόμεζ

Περού (Γκαρέκα): Γκαγιέσε, Τραούκο, Σανταμαρία, Ράμος, Κόρσο (90+2′ Λόρα), Τάπια, Κουέβα, Γιοτούν, Πένια (60′ Ορμένο), Καρίγιο, Λαπαντούλα

Παραγουάη (Μπερίσο): Σίλβα, Μαρτίνεζ, Αλόνσο, Γκόμεζ, Εσπινόλα, Αρθαμέντια (83′ Ενσίσο), Καρντόσο (46′ Ρόχας), Βιγιασάντι (79′ Πίρις), Σάντσες (83′ Άβαλος), Γκονζάλεζ (68′ Σαμούδιο), Ρομέρο