Copa America: Στον τελικό η Αργεντινή

Η Αργεντινή απέκλεισε τον Καναδά και προκρίθηκε στο τελικό για 15η φορά.

Η πορεία του Καναδά στο Κόπα Αμέρικα τελείωσε στο MetLife Stadium με την ήττα με 2-0 από την Αργεντινή στον ημιτελικό, η αλμπισελέστε προκρίθηκε στο τελικό της διοργάνωσης για 15η φορά.

Ο Καναδάς στα πρώτα 10’ πατούσε αρκετά καλά έχοντας δυο ευκαιρίες με τον  Σάφελμπεργκ , ο Μέσι στο 11′ σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Όσο περνούσαν τα λεπτά ο Καναδάς με τους Τάνι Ολουγουασέϊ , Εστάκιο, Ντέϊβιντ και Σάφελμπεργκ προσπαθούσαν να κάνουν την ζημιά στον Εμιλιάνο ο οποίος παρέμεινε τυχερός.

Ωστόσο κόντρα στην ροή του ματς η Αργεντινή άνοιξε το σκορ στο 22’ με τον Αλβάρες. Μετά το γκολ ο Καναδάς δεν τα έχασε αλλά προσπάθησε να ισοφαρίσει με τον Λάριν, Ματιέ Τσόινιερ και Λάριεα αλλά δεν στάθηκαν τυχεροί

Στο 51’ ο Μέσι έβαλε όσο χρειαζόταν το πόδι του στο σουτ του Φερνάντεζ για το 2-0. Το σκορ παρέμεινε μέχρι το τέλος και η Αργεντινή έχει το δικαίωμα τα υπερασπιστεί τον περσυνό τίτλο, και περιμένει  την Ουρουγουάη ή  την Κολομβία.

Ο Λιονέλ Μέσι σημείωσε το 109ο διεθνές του γκολ και έγινε ο δεύτερος σκόρερ στην ιστορία των Εθνικών ομάδων, πίσω μόνο από τον Κριστιάνο Ρονάλντο που έχει 130. Τρίτος ήταν ο Ιρανός Αλ Ντάι είχε 108 από το 1993 έως το 2006.