Copa America: Την τρίτη θέση κατέκτησε η Ουρουγουάη

Η Ουρουγουάη στα πέναλτι κατέλαβε την τρίτη θέση του βάθρου νικώντας τον Καναδά.

Για την 3η θέση του Copa America η Ουρουγουάη νίκησε στα πέναλτι με 3-4 τον Κανάδα στο Στάδιο Bank of America στο Σάρλοτ της Βόρειας Καρολίνας. Τα 90’ της αναμέτρησης έληξαν με 2-2.

Ο Καναδάς μπήκε αρκετά δυναμικά έχοντας το πάνω χέρι στην αναμέτρηση με κύριο εκφραστή τον Τάνι Ολουγουασέϊ. Η ομάδα του Μπιέλσα άνοιξε το σκορ στο 8’ με τον Μπεντακούρ. Στην συνέχεια οι «τυπικά» γηπεδούχοι βρήκαν τρόπο και ισοφάρισαν με το γυριστό του Κονέ στο 22’.

Μετά το γκολ η Ουρουγουάη πίεζε τον Καναδά που διαχειρίζονταν τις επιθετικές επισκέψεις . Το σύνολο του Μαρς ωστόσο με την είσοδο των Ντέϊβιντ, Αλφόνσο Ντέϊβις, Ντέρεκ Κορνίλιους, Μιλάρ και Μπερ βελτιώθηκε και διεύρυνε το σκορ σε 2-1 με δράστη τον Ντέϊβιντ στο 80’.

Οι «Λος Χαρούας» με τον Λουίς Σουάρες ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις. ο  37χρονος πέτυχε το 69ο διεθνές του γκολ σε γρήγορη επίθεση μετά από την πάσα του Χοσέ Χιμένεθ. Μοιραία οι δυο ομάδες έφτασαν στην διαδικασία των  πέναλτι.

Εκεί οι Ουρουγουανοί  ήταν εύστοχοι με τους Σουάρες, Αρασκαέτα, Μπεντακούρ και Βαλβέρδε. Από τον Καναδά βρήκαν στόχο οι  Ματιέ Τσόινιερ, Μπομπίτο και Ντέϊβιντ. Οι Κονέ και Ντέϊβις δεν βρήκαν στόχο και δεν έδωσαν την τρίτη θέση στην ομάδα τους .