Copa Del Rey: Ήττα ΣΟΚ και αποκλεισμός της Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα ηττήθηκε με 82-78 από την Βαλένθια και δεν θα έχει την ευκαιρία να υπερασπιστεί το τίτλο της στο φετινό Copa Del Rey.

Η Βαλένθια ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και με κορυφαίο τον Τόμπεϊ  έφτασε στην νίκη και στην πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου Ισπανίας εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Ρεάλ Μαδρίτης.

Σημείο κλειδί της αναμέτρησης η τρίτη περίοδος όταν η Βαλένθια χάρις σε ένα επιθετικό ξέσπασμα του  Ντούμπλιεβιτς πήρε διαφορά 10 πόντων την οποία και συντήρησε παρά την πίεση που δέχτηκε  στο τέλος από τους Καταλανούς.

Για τη Βαλένθια ξεχώρισαν οι Τόμπεϊ (16π., 5ρ.), Ντούρνεκαμπ (12π., 7ρ., 4ασ.) και Ντούμπλιεβιτς (13π., 6ρ.).

Η Μπαρτσελόνα τα περίμενε όλα από τον Μίροτιτς (25π., 8ρ.).

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 38-41, 52-64, 78-82