Copa del Rey: Δύσκολες προκρίσεις για Μπαρτσελόνα και Οσασούνα

Την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας πήραν η Μπαρτσελόνα και η Οσασούνα

Για τη φάση των «8» του Copa del Rey, την πρόκριση στα ημιτελικά πήραν η Μπαρτσελόνα και η Οσασούνα.

Η Μπαρτσελόνα δυσκολεύτηκε πάρα πολύ απέναντι στη Σοσιεδάδ, τη νίκησε με 1-0 στο Καμπ Νου. Οι μπλαουγκράνα πήραν την πρόκριση στην επόμενη φάση, χάρη στο γκολ του Ντεμπελέ στο 52ο λεπτό.

Παρά τη σωστή αποβολή του Μέντεθ στο 40΄ (αντιαθλητικό παίξιμο στον Μπουσκέτς), οι φιλοξενούμενοι είχαν νωρίτερα δοκάρι με Πάμπλο Μαρίν (30΄), ενώ μετά το τέρμα του Γάλλου διεθνούς επιθετικού, ο Σόρλοτ έχασε απίστευτη ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια, όταν αστόχησε εξ επαφής (59΄).Στο 87΄ ο Τερ Στέγκεν διόρθωσε το λάθος του λέγοντας «όχι» στο Ναβάρο, ενώ στις καθυστερήσεις του αγώνα και πάλι ο γκολκίπερ της «Μπάρτσα» έκανε σωτήρια επέμβαση σε σουτ του Ολασαγκάστι.

Στην Παμπλόνα, η Οσασούνα επικράτησε με 2-1 της Σεβίλλης και πήρε αυτή το εισιτήριο για τα ημιτελικά. Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με τον Άβιλα στο 71′, αλλά οι Σεβιγιάνοι στις καθυστερήσεις ισοφάρισαν με τον Εν Νεσίρι στο 90+4′ σε 1-1. Το ματς πήγε στην παράταση, όπου οι Βάσκοι κατάφεραν να προκριθούν, με το τέρμα του Εζαζλουλί στο 99′ και διαμόρφωσαν το τελικό 2-1.