Copa del Rey: Ιστορική πρόκριση της Μπέτις στον τελικό

Η Μπέτις αντίπαλος της Βαλένθια στον τελικό Κυπέλλου

Η Μπέτις ήρθε 1-1 με την Ράγιο Βαγιεκάνο και προκρίθηκε στον τελικό Κυπέλλου στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν». Η Μπέτις θα είναι στον τρίτο Κύπελλο Ισπανίας στην ιστορία της και πρώτο μετά από 17 χρόνια (1977 και 2005)έχοντας την ευκαιρία να διεκδικήσει το τρόπαιο κόντρα στην Βαλένθια στις 22 Απριλίου στο «Λα Καρτούχα» της Σεβίλλης. Οι Αναλουσιάνοι είχαν παρακαταθήκη τον σκορ του πρώτου ημιτελικού με 2-1 πήραν αυτό που ήθελαν, έστω και μετά από δραματικό φινάλε και «ήρωα» τον Μπόρχα Ιγκλέσιας.

Η Ράγιο «πάλεψε» για το γκολ που θα της έδινε την ευκαιρία να διεκδικήσει την πρώτη της παρουσία σε τελικό Κυπέλλου στην 98χρονη ιστορία της, αλλά δεν τα κατάφερε παρότι προς στιγμή όλα έδειχναν το αντίθετο. Το γκολ του Μπεμπε στο 80΄ έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι μέχρι το 90΄+2 κρατούσαν «αγκαλιά» το σκορ που θα έστελλνε το ματς στην παράταση (δεν μετρούν τα εκτός έδρας γκολ). Ο Μπόρχα Ιγκλέσιας, όμως, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο 86ο λεπτό, στο 90΄+2 πέτυχε την ισοφάριση κι έστειλε την Μπέτις στον τελικό.

Οι φιλοξενούμενοι προέρχονταν από πέντε σερί ήττες και τα έδωσαν όλα, παρ΄ όλα αυτά έμειναν εκτός τελικού κι έτσι ο προπονητής τους, Αντονι Ιραόλα (είχε τρεις παρουσίες σε τελικούς Copa del Rey με την φανέλα της Αθλέτικ Μπιλμπάο και μέτρησε ισάριθμες ήττες από την Μπαρτσελόνα), δεν θα μπορέσει να βρεθεί για πρώτη φορά σε τελικό από το νέο του πόστο.