Copa del Rey: Στα ημιτελικά η Μπιλμπάο και η Μπέτις

Μετά τη Μπαρτσελόνα, η Μπιλμπάο απέκλεισε και τη Ρεάλ Μαδρίτης, στους “4” με εμφατικό τρόπο και η Μπέτις

Η Μπιλμπάο προκρίθηκε πανηγυρικά στα ημιτελικά του Copa del Rey, νικώντας με 1-0 τη Ρεάλ Μαδρίτης στο Σαν Μαμές.

Οι Βάσκοι ήταν εντυπωσιακά καλύτεροι από τους «μερένχες» (15-6 τελικές) που αγωνίστηκαν χωρίς τον Καρίμ Μπενζεμά, πίεσαν πολύ τη Ρεάλ στο δεύτερο ημίχρονο και βρήκαν τελικά το «χρυσό» γκολ που έψαχναν στο 89′ με τον Μπερενγκέρ.

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας βρίσκονται οι Βαγιεκάνο, Βαλένθια, Μπέτις και Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Σοσιεδάδ- Μπέτις 0-4

Η Μπέτις επικράτησε με 0-4 της Σοσιεδάδ στο Σαν Σεμπαστιάν κι έκλεισε μία θέση για τα ημιτελικά του Copa del Rey.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «πράσινους» ήταν ο Χουάνμι, ο οποίος σημείωσε τα δύο πρώτα τέρματα (από ασίστ των Καρβάλιο και Μορένο) σε καθοριστικά σημεία του αγώνα (12′ και 57′). Η ομάδα της Σεβίλλης βρήκε άλλα δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο με τους Γουίλιαν Χοσέ (πέναλτι 83′) και Ρουιμπάλ (87′, τρομερή ατομική ενέργεια).

Η Σοσιεδάδ σκόραρε στο 39′ με τον Γιανουζάι, όμως το τέρμα του ακυρώθηκε με υπόδειξη του VAR ως οφσάιντ.