Copa del Rey: Στην Μπάρτσα με περίπατο ο τίτλος(vid)

Με μία μεγαλειώδη εμφάνιση η Μπαρτσελόνα νίκησε τη Ρεάλ και κατέκτησε το φετινό κύπελλο Ισπανίας.

Η Μπαρτσελόνα νίκησε με 88-77 τη Ρεάλ στον τελικό του final-8 του Copa del Rey και κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της σεζόν στην Ισπανία.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ήταν ισοπεδωτική και χάρις στην τρομερή της πρώτη περίοδο όταν και πήρε διψήφια διαφορά πόντων έβαλε τις βάσεις για την νίκη στέλνοντας παράλληλα το δικό της μήνυμα κυριαρχίας στην Ισπανία.

Οι Καταλανοί ευτύχησαν να βρεθούν σε πολύ καλή μέρα ειδικά έξω από τη γραμμή των 3 πόντων γεγονός που έκανε ακόμα πιο εύκολη την κατάκτηση του κυπέλλου.

Σημείο κλειδί της αναμέτρησης η πρώτη περίοδος όταν η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 20-11, προβάδισμα το οποίο όχι μόνο το διατήρησε στη συνέχεια άλλα το αύξησε κιόλας με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 52-31 υπερ των κυπελλούχων Ισπανίας.

Στη συνέχεια και με το νερό να έχει μπει στο αυλάκι η Μπάρτσελόνα φρόντισε να διατηρήσει το προβάδισμα αντέχοντας παράλληλα στην πίεση της Ρεάλ η οποία προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς όμως να καταφέρει κάτι περισσότερο από το να παραδώσει το στέμμα της στην νέα κυπελλούχο Ισπανίας.

Αυτός ήταν ο πρώτος τίτλος τόσο του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους όσο και του Νίκ Καλάθη με την Μπαρτσελόνα

Για τους νικητές πρωταγωνίστησαν οι Κόρι Χίγκινς (20π.), Ρόναλντς Σμιτς (13π.) και Νικ Καλάθης (12π., 9ασ., 5ρ.).

Για τη Ρεάλ ξεχώρισαν ο Έντι Ταβάρες τελείωσε με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-20, 31-52, 50-69, 73-88

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Αμπάλντε 15 (3/7 τρίποντα), Αλοθέν 9 (3 ασίστ), Γκαρούμπα, Ταβάρες 17 (7/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 μπλοκ), Γιουλ 8 (3/13 σουτ), Κοζέρ 5 (1), Τάιους, Λαπροβίτολα, Ρέγιες 2, Ντεκ 9 (1), Κάρολ (0/8 σουτ), Τόμπκινς 8 (5 ριμπάουντ).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Οριόλα 2 (6 ριμπάουντ), Αμπρίνες 8 (2), Χίγκινς 20 (1), Κούριτς 6 (0/4 τρίποντα), Καλάθης 12 (2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντέιβις 10 (8 ριμπάουντ), Βέστερμαν (4 ασίστ), Χάνγκα 3 (1), Μπολμάρο, Σμιτς 13 (2), Πούστοβι 2, Μίροτιτς 12 (5 ριμπάουντ).