Copa del Rey: Στην παράταση η Μπιλμπάο απέκλεισε τη Μπαρτσελόνα

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας προκρίθηκε η Μπιλμπάο, νικώντας στην παράταση τη Μπαρτσελόνα

Η Μπιλμπάο επικράτησε με 4-2 (2-2 κ.δ) της Μπαρτσελόνα στο Σαν Μαμές και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Copa del Rey.

Η βασκική ομάδα προηγήθηκε στο 97ο δευτερόλεπτο (!) του αγώνα με το γκολ του Γκουρουθέτα, όμως η Μπάρτσα κατάφερε να ισορροπήσει γρήγορα το ματς και να «γυρίσει» το σκορ (1-2) με τα τέρματα των Λεβαντόφσκι (26′) και Γιαμάλ (32′).

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου, με το τέρμα του Σανσέτ στο 49′ απ’ την ασίστ του Νίκο Γουίλιαμς. Ακολούθησαν πολλές χαμένες ευκαιρίες κι απ’ τις δύο ομάδες, με κορυφαία αυτή του Γιαμάλ στο 82′, ο οποίος θα μπορούσε να έχει χαρίσει την πρόκριση στους «μπλαουγκράνα», αλλά αφού πέρασε τον τερματοφύλακα των Βάσκων, έστειλε τη μπάλα άουτ

Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση, όπου η Αθλέτικ είχε περισσότερη ενέργεια και έφτασε σε τρίτο γκολ με τον Ινιάκι Γουίλιαμς στο 105’+2′ και «σφράγισε» την πρόκρισή της στα ημιτελικά με το τέρμα του Νίκο Γουίλιαμς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του δευτέρου ημιχρόνου της παράτασης (120+2′).