Copa Libertadores: Back to back η Παλμέιρας του Αμπέλ Φερέιρα (vid)

Δεύτερο σερί Copa Libertadores για την Παλμέιρας του Αμπέλ Φερέιρα, που κέρδισε στον τελικό τη Φλαμέγκο

Η Παλμέιρας νίκησε στον τελικό του Copa Libertadores τη Φλαμένγκο με 2-1 (1-1 κ.δ) στην παράταση στο θρυλικό «Σεντενάριο» του Μοντεβιδέο και διατήρησε στην κατοχή της το τρόπαιο της Νότιας Αμερικής, το οποίο είχε κατακτήσει και πέρυσι (2020).

Oι “Αλβιβέρδε” κατέκτησαν το τρίτο Copa Libertadores της ιστορίας τους (1999, 2020 τα άλλα δύο), με τον πρώην προπονητή του ΠΑΟΚ, Αμπέλ Φερέιρα να κατακτά το δεύτερο προσωπικό του και μάλιστα για δεύτερη διαδοχική χρονιά.

Η Παλμέιρας ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση, καταφέρνοντας να ανοίξει το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό του αγώνα με τον Ραφαέλ Βέιγκα να κάνει το 1-0. Στη συνέχεια η Φλαμένγκο πήρε τα ηνία, όπως ήταν λογικό, πιέζοντας για το γκολ της ισοφάρισης που θα την έβαζε ξανά στη διεκδίκηση του τίτλου. Κάτι τέτοιο δεν συνέβη, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σύνολο του Αμπέλ Φερέιρα να προηγείται 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν, εντείνοντας την πίεσή τους για το πολυπόθητο τέρμα. Αυτό τελικά ήρθε από τον… συνήθη ύποπτο, Γκαμπριέλ Μπαρμπόσα, με τον Βραζιλιάνο φορ στο 72′ να φέρνει στο σκορ στα ίσα, κάνοντας το 1-1. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε του 90λέπτου, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Η Παλμέιρας κατάφερε να σκοράρει στην παράταση, με το γκολ του Ντέιβερσον στο 95′ να διαμορφώνει το τελικό 2-1. Έτσι η Παλμέιρας κατέκτησε το δεύτερο σερί τρόπαιο..