Κοπεγχάγη-ΠΑΟΚ: Πέρασε άνετα από τη Δανία και πάτησε κορυφή

Ο ΠΑΟΚ έφυγε με τη νίκη από τη Δανία, νικώντας την Κοπεγχάγη και ανέβηκε στην πρώτη θέση του ομίλου του

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 1-2 της Κοπεγχάγης στο στάδιο Πάρκεν, για την 3η αγωνιστική του 6ου ομίλου του Europa Conference League.

Ο “Δικέφαλος του βορρά” εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την αποβολή του Γκραμπάρα στο 8ο λεπτό και με τα τέρματα των Σίντκλεϊ (19′) και Ζίβκοβιτς (38′) πήρε το τρίποντο. Οι Δανοί το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 80′ με τον Μπίελ.

Με τους σημερινούς τρεις βαθμούς η ομάδα του Λουτσέσκου έφτασε τους 7β και βρίσκεται στην πρώτη θέση του ομίλου, έχοντας πίσω του την Κοπεγχάγη με 6β.

Mόλις στο 8ο λεπτό η Κοπεγχάγη έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς ο Γκραμπάρα βγήκε εκτός περιοχής και βρήκε τη μπάλα με το χέρι, με αποτέλεσμα να αντικρίσει την κόκκινη κάρτα.

Έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα ο ΠΑΟΚ πίεσε, έψαξε το γκολ και το βρήκε στο 19′. Ο Ζίβκοβιτς σέντραρε από τα δεξιά και στο δεύτερο δοκάρι ο Σίντκλεϊ με κεφαλιά, έκανε το 0-1.

Στη συνέχεια οι Θεσσαλονικείς έδωσαν χώρο στους Δανούς με τον ΠΑΟΚ να “χτυπάει” στην κόντρα. Στο 34′ ο Σφιντέρσκι έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν  βρέθηκε απέναντι στον Γιόνσον, αλλά άργησε αρκετά να σουτάρει, με αποτέλεσμα να τον προλάβουν και να τον σταματήσουν.

Στο 38′ ο “Δικέφαλος του βορρά” έκανε δύο τα τέρματά του. Σε αντεπίθεση, ο Σβαμπ με ωραία μπαλιά, βρήκε τον Ζίβκοβιτς, ο οποίος από τα δεξιά, πάτησε περιοχή και με ωραίο σουτ, νίκησε τον Γιόνσον, πετυχαίνοντας το 0-2.

Το ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Λουτσέσκου να προηγείται με 0-2 και να εκμεταλλεύεται με τον καλύτερο τρόπο το αριθμητικό του πλεονέκτημα.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας και προσπάθησαν να “παίξουν” κυρίως με τον χρόνο, έχοντας το προβάδισμα.

Στο 70′ σε ακόμη μία αντεπίθεση, ο Σφιντέρσκι μέσα από την περιοχή έκανε το συρτό σουτ, με τον Γιόνσον να αποκρούει.

Στο 80ο λεπτό οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-2. Μετά από σέντρα από τα δεξιά, η άμυνα του ΠΑΟΚ έδιωξε τη μπάλα, αλλά από το ύψος της περιοχής ο Μπίελ με μονοκόμματο σουτ, έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Πασχαλάκη, πετυχαίνοντας το 1-2.

Στο 84′ μεγάλη ευκαιρία για την Κοπεγχάγη, έπειτα από κόρνερ, ο Λεράγκερ πήρε την κεφαλιά, όμως ο Πασχαλάκης απέκρουσε σωτήρια.

Μέχρι το τέλος προσπάθησαν οι Δανοί για την ισοφάριση, αλλά η ελληνική ομάδα άντεξε στην πίεση και έφυγε με τη νίκη (1-2).

Κίτρινες: Λεράγκερ, Γιοχάνεσον, Βιντ – Μιχαηλίδης, Σφιντέρσκι, Ζίβκοβιτς, Πασχαλάκης

Κόκκινες: Γκραμπάρα

Κοπεγχάγη (Τόρουπ): Γκραμπαρα, Άνκερσεν, Κοτσολάβα, Μπόιλεσεν, Ντικς, Γιοχάνεσον (74′ Γέλερτ), Λεράγκερ, Μπάλντουρσον (46′ Σινγκ, 84′ Χόιλουντ), Πεπ Μπίελ, Βιντ, Μπόβινγκ (12′ Γιόνσον)

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Τέιλορ, Μιχάι, Μιχαηλίδης (74′ Βαρέλα), Σίντκλεϊ, Εσίτι, Σβαμπ (64′ Ελ Καντουρί), Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ (74′ Αουγκούστο), Μιτρίτσα (84′ Μουργκ), Σφιντέρσκι (84′ Άκπομ)