Πρόκριση στους “8” με… 3αρες για τις Κοπεγχάγη και Σαχτάρ

Η Κοπεγχάκη ανέτρεψε την ήττα του πρώτου ματς, νικώντας άνετα την Μπασακσεχίρ και η Σαχτάρ με 3 γκολ μέσα σε λίγα λεπτά επικράτησε της Βόλφσμπουργκ. Αμφότερες προκρίθηκαν στους “8” του Europa League!

Η Κοπεγχάγη πήρε μια άνετη νίκη επί της Μπασακσεχίρ, ενώ την ίδια ώρα η Σαχτάρ επικράτησε της Βόλφσμπουργκ έχοντας ένα εκπληκτικό 5λεπτο, για την ρεβάνς της φάσης των “16” του Europa League.

Κοπεγχάγη – Μπασακσεχίρ 3-0

Η Κοπεγχάγη επικράτησε της Μπασακσεχίρ με 3-0 στο Πάρκεν.

Η ομάδα του Κάρλος Ζέκα μπορεί να είχε μια κακή χρονιά όσον αφορά τις εντός συνόρων υποχρεώσεις της, όμως στην Ευρώπη φαίνεται να έχει βλέψεις για μεγάλα πράγματα, καθώς προκρίθηκε στους “8” του Europa League για πρώτη φορά στην ιστορία της, παρόλο που στο πρώτο ματς είχαν ηττηθεί με 1-0.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά, αιφνιδιάζοντας τους αντιπάλους τους και μόλις στο 4′ άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Βιντ.

Μετά το πρώτο 20λεπτο ο ρυθμός έπεσε αρκετά, όμως οι Δανοί γινόντουσαν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις, ενώ και η τουρκική ομάδα είχε κάποιες καλές ευκαιρίες.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Στόλε Σόλμπακεν ήταν ξανά εκείνη που είχε δυνατή εκκίνηση και στο 53′ κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Τοπάλ. Την εκτέλεση του ανέλαβε ο Βιντ, ο οποίος ευστόχησε, διπλασιάζοντας τα τέρματα του αλλά και της ομάδας του.

Μετά από 9 λεπτά και συγκεκριμένα στο 62′ η Κοπεγχάγη έκανε το 3-0 με τον Φαλκ, σφραγίζοντας την πρόκριση για την φάση των “8”, όπου θα αντιμετωπίσει την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου.

Κίτρινες: Μπάρτολετς – Ελία

Κοπεγχάγη: Τζόνσον, Βαρέλα, Μπιέλαντ, Ζέκα, Μπιέλ (84′ Οβιέντο), Μποιλέσεν (69′ Μπένγκτσον), Βιντ, Μουντραζίγια (54′ Στέιτζ), Νέλσον, Σόρενσεν (54′ Νταραμί), Γιένσεν (84′ Μπάρτολετς)

Μπασακσεχίρ: Γκουνόκ, Κλισί, Τοπάλ (54′ Αλέξιτς), Επουρεάνου, Βίστσα, Καχβεσί (71′ Όζτσαν), Μπα, Τεκντεμίρ (54′ Ελία), Κρίβελι (79′ Γκούλμπραντσεν), Σκρτελ, Καισάρα

Σαχτάρ – Βόλφσμπουργκ 3-0

Η Σαχτάρ επικράτησε της Βόλφσμπουργκ με 3-0 στο Ολιμπίνσκι.

Οι Ουκρανοί πέτυχαν 3 γκολ από το 89′ και μετά και σε συνδυασμό με τη νίκη στο πρώτο ματς (1-2) εξασφάλισαν την πρόκριση για τους “8” του Europa League, όπου θα αντιμετωπίσουν κατά πάσα πιθανότητα την Βασιλεία, η οποία είχε επικρατήσει με 3-0 της Άιντραχτ στη Φρανκφούρτης.

Κατά την διάρκεια της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι ήταν πιο αποφασισμένοι, δείχνοντας μεγαλύτερη διάθεση να απειλήσουν σε αντίθεση με την γερμανική ομάδα, η οποία είχε επιλέξει έναν πιο παθητικό ρόλο.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 67′ όταν ο διατητής καταλόγισε πέναλτι για τους “λύκους”, όμως έπειτα από χρήση VAR άλλαξε την απόφαση του δίνοντας φάουλ.

Μετά από 1 λεπτό, ο Κοτσολάβα αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του Λουίς Κάστρο με 10 παίκτες, ενώ ύστερα από μόλις 2 λεπτά οι αριθμητικές ισορροπίες ήρθαν στα ίσια διότι αποβλήθηκε και ο Μπρούκς με κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη).

Εκεί που η ουκρανική ομάδα κρατούσε στα χέρια της την πρόκριση με το 0-0 αποφάσισε να… εντυπωσιάσει. Στο 89′ έκανε το 1-0 με γκολ του Μοράες, στο 90+1′ το 2-0 με γκολ του Σόλομον και στο 90+3′ ήρθε το “κερασάκι στην τούρτα” από τον Μοράες διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Κόκκινες: Κοτσολόβα – Μπρούκς

Κίτρινες: Κρίφτσοφ – Μπρούκς, Σλάγκερ, Άρνολντ

Σαχτάρ: Πιάτοφ, Κρίφτσοφ, Κοτσολάβα, Στεπανένκο, Τάισον (86′ Κονοπλιάνκα), Αντόνιο (74′ Κοβαλένκο), Μοράες, Μάρλος (77′ Σόλομον), Πάτρικ, Ματβιένκο, Ντόντο

Βόλφσμπουργκ: Καστίλς, Μπρέκαλο (76′ Γκιλαβογκί), Βέγκορστ, Ρουσιγιόν (83′ Κλάους), Πόνγκρατσιτς, Σλάγκερ, Μπρούκς, Άρνολντ, Τισεράντ, Γκίντσζεκ (61′ Μαρμούς), Σα