Coppa Italia: Κυπελλούχος Ιταλίας η Ίντερ

Η Ίντερ λύγισε στην παράταση τη Γιουβέντους και σήκωσε το Coppa Italia

Η Ίντερ νίκησε με 2-4 στην παράταση τη Γιουβέντους στον τελικό του Coppa Italia που πραγματοποιήθηκε στο Ολίμπικο.

Οι «νερατζούρι» πανηγύρισαν το Κύπελλο Ιταλίας μετά από 11 χρόνια και κατέκτησε το 8ο τρόπαιο στην ιστορία της.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Μιλανέζους ο Ιβάν Πέρισιτς, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ στην παράταση και χάρισε το τρόπαιο στην ομάδα του, η οποία δεν απειλήθηκε ουσιαστικά από τη «Μεγάλη Κυρία» για το υπόλοιπο της παράτασης.

Οι πρωταθλητές Ιταλίας άνοιξαν το σκορ με τον Μπαρέλα μόλις στο 7ο λεπτό (0-1). Οι «μπιανκονέρι» κατάφεραν ισοφάρισαν με τον Άλεξ Σάντρο στο 50′ και δύο λεπτά αργότερα ο Βλάχοβιτς έδωσε το προβάδισμα, κάνοντας το 2-1.

Η Ίντερ πίεσε και τελικά μπόρεσε να βρει το γκολ ισοφάρισης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τσαλχάνογλου στο 80′. Έτσι με το σκορ στο 2-2, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί η ομάδα του Ιντζάγκι, με τον Πέρισιτς έκανε το 2-3 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι για την ομάδα του στο 99′ και ο ίδιος παίκτης με ένα εξαιρετικό τέρμα στο 102′ διαμόρφωσε το τελικό 2-4.

Γιουβέντους (Αλέγκρι): Περίν, Σάντρο (90’ Πελεγκρίνι), Κιελίνι (84’ Αρτούρ), Ντανίλο (41’ Μοράτα), Κουαδράδο, Ντε Λιχτ, Ραμπιό, Ζακάρια (67’ Λοκατέλι), Μπερναρντέσκι (67’ Μπονουτσι), Ντιμπάλα (100’ Κεν), Βλάχοβιτς.

Ίντερ (Ιντζάγκι): Χαντάνοβιτς, Ντ’Αμπρόζιο (63’ Ντάμφρις), Ντε Φράι, Νταρμιάν (63’ Ντιμάρκο, 116′ Μπαζτόνι), Σκρίνιαρ, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Τσαλχάνογλου (90+1’ Βιδάλ), Πέρισιτς, Ντζέκο (63’ Κορέα), Λαουτάρο Μαρτίνες (90+1’ Σάντσες).