Coppa Italia: Στον τελικό η Γιουβέντους με σωτήρα τον Μίλικ

Παρά την ήττα από τη Λάτσιο, η Γιουβέντους προκρίθηκε στον τελικό του Coppa Italia

Η Γιουβέντους παρά την ήττα της απ’ τη Λάτσιο με 2-1 στο «Olimpico», προκρίθηκε στον τελικό του Coppa Italia.

Η “Μεγάλη Κυρία” προκρίθηκε για 22η φορά στην ιστορία της στον τελικό του κυπέλλου Ιταλίας και έγινε η πρώτη φιναλίστ της 15ης Μαΐου που θα διεξαχθεί στο ίδιο γήπεδο. Οι “μπιανκονέρι” θα έχουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν το 15ο κύπελλο της ιστορίας τους.

Με το 2-0 στην “πλάτη” της απ’ τον πρώτο αγώνα στο Τορίνο, η Λάτσιο προσπάθησε να βάλει δύσκολα στη «Γιούβε» απ’ το ξεκίνημα του αγώνα και το κατάφερε, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ στο 12′ με τον Καστεγιάνος. Οι «λατσιάλι» είχαν τον έλεγχο του αγώνα και στο 49′ «χτύπησαν» ξανά με τον Καστεγιάνος, οδηγώντας το ματς από πολύ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο σε σκορ… παράτασης.

Οι αλλαγές του Αλέγκρι «φρέσκαραν» μεσοεπιθετικά τη Γιουβέντους και ουσιαστικά της έδωσαν το γκολ της πρόκρισης. Στο 83′ από γύρισμα του Γουεά, ο Μίλικ με κοντινή προβολή μείωσε σε 2-1 και χάρισε την πρόκριση στους φιλοξενούμενους.