Cristiano Ronaldo ο λυτρωτής

Η 18η αγωνιστική στην Serie A είχε στο πρόγραμμα της πέντε αγώνες που ξεκίνησαν στις 16:00 ώρα Ελλάδος. Σε αυτούς τους αγώνες είδαμε την Γιουβέντους να χάνει βαθμούς και να λυτρώνεται από τον Cristiano Ronaldo. Επίσης η Λάτσιο έσπασε το αρνητικό σερί δέκα αγώνων χωρίς νίκη και τη Φιορεντίνα να χάνει με τα χέρια ψηλά από την Πάρμα.

Δεύτερη απώλεια βαθμών για την Γιουβέντους στο πρωτάθλημα καθώς ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Αταλάντα. Η “μεγάλη κυρία” προηγήθηκε στο 2′ χάρη στο αυτογκόλ του Djimsiti. Η Αταλάντα πήρε προβάδισμα με δύο γκολ του Zapata στο 24′ και 56′. Ο Cristiano Ronaldo στο 78′ ισοφάρισε σε 2-2 ενώ το γκολ του Bonucci στο 90+1′ δεν μέτρησε καθώς υπήρχε οφσάιντ. Η Γιουβέντους ήταν με δέκα παίκτες από το 53′ λόγω αποβολής του Bentancur με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η Φιορεντίνα δεν κατάφερε να πάρει κάτι μέσα στην έδρα της με αντίπαλο την Πάρμα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν την νίκη χάρη στο γκολ του Inglese στο 45+2′, το οποίο ήταν το μοναδικό του αγώνα. Επίσης η Φιορεντίνα έπαιζε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Hugo απευθείας κόκκινη κάρτα στο 65′.

Νίκη μετά από δέκα αγώνες στο πρωτάθλημα πήρε η Λάτσιο στην έδρα της Μπολόνια με 0-2. Ο Luiz Felipe στο 30′ έβαλε μπροστά την Λάτσιο και ο Lulic στο 90′ κλείδωσε την νίκη για την Λάτσιο.

Η Σαμπντόρια υποδέχτηκε και κέρδισε την Κιέβο με 2-0. Και τα δύο γκολ των γηπεδούχων σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Αρχικά στο 47′ ο Quagliarella άνοιξε το σκορ και ο Ramirez στο 59′ διπλασίασε τα γκολ για την ομάδα του.

Η Κάλιαρι επικράτησε εντός έδρας της Τζένοα με 1-0. Σκόρερ του αγώνα ο Farias στο 45+3′.