Κροατία-Ελλάδα 5-0: Βαριά ήττα για τους νέους του Γκούμα

Σαν να μην ταξίδεψε ποτέ στην Κροατία, η Εθνική Ελπίδων γνώρισε βαριά ήττα με 5-0 από την Κροατία.

Την συντριβή με 5-0 από την Κροατία γνώρισε η Εθνική Ελλάδος Κ21, για την 5η αγωνιστική της φάσης των ομίλων, των προκριματικών του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 2021.

Η «γαλανόλευκη» βρίσκεται στην δεύτερη θέση του ομίλου με 10 βαθμούς, στο -4 από την Τσεχία, η οποία έχει και ένα παιχνίδι περισσότερο. Στον πόντο έφτασε η Κροατία από την Ελλάδα, που έφτασε τους 9 βαθμούς.

Πολύ κακό ήταν το ξεκίνημα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος σε ένα εφιαλτικό πρώτο ημίχρονο. Οι Έλληνες διεθνείς βρέθηκαν από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ με 2-0. Μόλις στο πρώτο λεπτό και πιο συγκεκριμένα στο 45ο δευτερόλεπτο, ο Μόρο με όμορφο σουτ στην κίνηση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 της Κροατίας.

Μόλις στο 5ο λεπτό, έγινε το 2-0. Ο Σόσα βγήκα από τα αριστερά, μοίρασε για τον Μόρο, ο σκόρερ της Κροατίας έβγαλε μια σέντρα και βρήκε ωραία τον αμαρκάριστο Μάγιερ που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η ελληνική άμυνα έμοιαζε να «μπάζει» από παντού στο ξεκίνημα του ματς, που δέκα λεπτά αργότερα στο 15′ δέχθηκαν και τρίτο τέρμα. Ο Μούσα σε κενή εστία ήταν αυτός που έκανε το 3-0 για τους Κροάτες.

Ο εφιάλτης δεν είχε τελειωμό για τους Έλληνες διεθνείς που δέχθηκαν και τέταρτο τέρμα στο 24′. Ο Σόσα βγήκε από αριστερά, έβγαλε για τον Μάγιερ που για ακόμη μια φορά έμεινε μόνος του στο κέντρο της ελληνικής άμυνας και νίκησε τον Στεργιάκη για το 4-0.

Οι Κροάτες μπήκαν με γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, γράφοντας το 5-0, στο 52′. Οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Μούσα πήρε την μπάλα έκανε μια ενέργεια πέρασε και τον Στεργιάκη σε κενή εστία σκόραρε για το 5-0.

Στο 72ο λεπτό ο Μόρο έχασε μεγάλη ευκαιρία για το χατ-τρικ καθώς βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχο, με το 5-0 να παραμένει έως το τέλος.

Ελλάδα: Στεργιάκης, Νάτσος, Κατράνης, Νικολάου (Ατζούλας 78′), Διαμάντης, Αλεξανδρόπουλος (Τσιγκάρας 29′) Λιάβας, Μπαλογιάννης (Μπότος 71′), Βρουσάι, Νταβιώτης (Καμπετζής 46′), Εμμανουηλίδης (Χριστόπουλος 72′).

Κροατία: Σέμπερ, Σβέρκο, Σόσα, Σούτολα, Έρλιτς, Νέγιασμιτς (Μπίστροβιτς 61′), Ιβανούσετς (Ντόλτσεκ 77′), Μόρο (Ζάπερ 78′), Μάγιερ, Μούσα (Κουλένοβιτς 67′), Σπίλκιτς (Κούζε 61′).