Πρωταθλητής στο σπριντ ο Κώστας Λιβανός

Η Εθνική εφήβων της ποδηλασίας συνεχίζει να εντυπωσιάζει στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ποδηλασίας πίστας που διεξάγεται στην Γάνδη.

Ο Κώστας Λιβανός ανεβηκε στην κορυφή του βάθρου στα 200μ σπριντ κάνοντας δυο τα χρυσά μετάλλια

Ο νεαρός πρωταθλητής από την Κρήτη ήταν και πάλι καταπληκτικός και αναδείχθηκε για δεύτερη φορά πρωταθλητής Ευρώπης. Κέρδισε στον ημιτελικό με 2-0 τον Ολλανδό στις κόντρες, πέρασε στον τελικό, εκεί όπου κέρδισε 2-0 και τον Γερμανό Τζούλιεν Τζάκερ που πήρε το αργυρό μετάλλιο. Το χάλκινο το πήρε ο Ολλανδός Νταν Κουλ.

Να επισημάνουμε ότι είχε προηγηθεί το χρυσό μετάλλιο του Κωνσταντίνου Λιβανού στα 1.000μ. και το αργυρό μετάλλιο του Πάνου Καρατσιβή στο elimination.