Δεύτερος συνεχόμενος τίτλος για τον Στέφανο Τσιτσιπά

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατέκτησε δεύτερο σερί τίτλο στο Open 13.

Ο Έλληνας τενίστας επικράτησε 2-0 (σε 1.25’) στα σετ του Αλιασίμ στον τελικό της Μασσαλίας και φόρεσε το στέμμα στο Open 13 για ακόμη μία φορά. Για τον πέμπτο τίτλο της καριέρας του σε 10 τελικούς. Παράλληλα, από το 2019 έχει χτίσει σερί 8-0 νίκες με 16-0 στα σετ στη διοργάνωση.

Ο 21χρονος τενίστας έδειξε από νωρίς τις… διαθέσεις του, στο πρώτο σετ είχε τον απόλυτο έλεγχο και με μια αψεγάδιαστη εμφάνιση σε γενικές γραμμές έφτασε στο 6-3 μέσα σε 39 λεπτά αγώνα. Ο Αλιασίμ αντέδρασε και μπήκε καλά στο δεύτερο σετ, έκανε το 0-1, αλλά ο Τσιτσιπάς έδειξε ψυχραιμία για ισοφαρίσει σε 1-1 στα games. Ο Καναδός αντιστάθηκε, το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι το 3-3, αλλά ο Στέφανος Τσιτσιπάς το έφερε στα μέτρα του στη συνέχεια και έφτασε στο 6-4.