Δεν αντεξε το αήττητο, 3-0 στην Ολλανδία

Στο Άμστερνταμ έληξε η αήττητη σερί του ΑΕΚ, καθώς έχασε με 3-0 από τον Αϊταξ για την πρώτη αγωνιστική των ομάδων του Champions League.

Οι Ολλανδοί πέτυχαν τα τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Τάλιαφικο (47 ‘και 92’) και Ντε Μπεκ (77).

Στο 14ο λεπτό της πρώτης ουσιαστικής φάσης του αγώνα με τον Σιμόνες για την ΑΕΚ. Ο Μάνταλος έβγαλε μία σέντρα από τα αριστερά αλλά η κεφαλιά του Simoes κατέληξε με κεφαλιά πάσα μόνο τον συμπαίκτη του με τον τερματοφύλακα.

Ο 21 ‘ο Ζιγίεχ στέλνει τη μπάλα ψηλά από την αντίπαλη εστία και ο τερματοφύλακας αποκρούει.

Το 33 ‘ο Ζιγίεχ βρέθηκε στο ημικυκλικό της περιοχής της ΑΕΚ, αλλά ο Ο Μπάρκας έχασε το μακρινό σουτ του.

Στο 47ο ο Άγιαξ άνοιξε το σκορ. Ο Ζιγίεχ εκτέλεσε τον κόρνερ του Οικονόμου έριξε την μπάλα έξω από την περιοχή Ο Μέρες έσπευσε από τα δεξιά και ο Ταλιαφίκο βρέθηκε μόνος του και κατάφερε να πλάσει ιδανικά τον Μπάρκα για το 1-0.

Στο 57 ‘ο Ταλιαφίφ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 καθώς βρέθηκε μόνος του στην περιοχή αλλά η κεφαλιά που έκανε πήγε πάνω στην εκπληκτική Μπάρκα.

Στο 64 ‘ο Ζιγίεχ έκανε το σουτ αλλά ο Μπάρκας μπλόκαρε σταθερά.

Στο 66 ‘ο Αγιαξ σκοράρει από την αριστερή πλευρά αλλά η εκτέλεση του Ταντς ο Βαν Ντε Μπεκ σκοράρει. Το 69ο λεπτό ο Μάνταλος έσπασε στο κόρνερ του Πονσέ, ο οποίος έκανε το ανάστροφο της μπάλας.

Στο 77 ‘ο Άγιαξ έκανε το 2-0. Ο Τάντιτς έτρεξε από τα δεξιά, στο πίσω δοκάρι εκεί όπου ήταν ο Βαν Ντε Μπέκ που νίκησε κοντά από τον Μπάρκα.

Στο 81 ο Βαν Ντε Μπέκ απειλήθηκε με ένα πολύ όμορφο που κατέληξε λίγο άουτ.

Ο 92 ‘ο Ταλιαφίκο έγραψε το τελικό με το 3-0 με άσχημα την μπάλα από τα αριστερά αλλά η κεφαλιά του Τάλιαφικο κατέληξε στα δίχτυα της Μπάρκα.

Κίτρινες : Άλεφ 71 ‘, Μάνταλος 75’, Ζιγιέχ 75 ‘, Ντε Γιονγκ 75’, Ταλιαφίκο

Άγιαξ:  Ονανά, Ντε Γιόνγκ, Μπλιντ, Έντινγκ, Ταλιαφίκο, Μαζραουί, Τάντιτς, Νέρες, Ζιγιέχ, Σονε (Ντόμπερκ 77 ‘), Χούντερλαρ (Βαν Ντε Μπέκ 62’)

ΑΕΚ:  Μπάρκας, Τσόσιτς, Οικονόμου, Λαμπρόπουλος, Μπακακης (Γιαννιώτας 70 ‘), Χούλτ, Σιμόες, Γαλανόπουλος (Άλεφ 61’), Μανταλος, Κλωναρίδης, Πόνσε (Γιακουμάκης 81 ‘)